Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Dum Feb 03, 2008 7:16 pm

"Cel putin pana la 6 luni este preferabil sa folositi numai apa imbuteliata : fie plata ,cu un continut scazut de minerale ( putin mineraliazata ) , fie de izvor .Pentru a nu suprasolicita rinichii copilului prin prezenta sarurilor minerale este recomansabil sa alternati marca de apa .Utilizarea apei de la robinet ar trebui sa fie o exceprtie in care apa trebuie fiarta cel putin 10 minute . Folositi numai pa proaspata , rece ,pe care o fierbeti doar o singura data"
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Dum Feb 03, 2008 7:19 pm

Eu la ayan am folosit doar apa plata .Deoarec am probleme cu rinichii am preferat asa.Am folosit izvorul alb deoarece este o apa microbiologic pura chiar doctorii de la spitalul Parhon sin Iasi mi-au recomandat ca e cea mai buna.Dra au fost momente cand rezerva de apa se termina din cauza unei netentii (ca soar suntem oameni) si atunci foloseam apa de la robinet dar o fierbeam foarte mult ca sa fiu sigura:))
va pupam
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Dum Feb 03, 2008 11:43 pm

Eu am folosit numai apa plata Izvorul alb . Acum , ca a mai crescut ii mai dau si alta apa plata , dar doar daca nu gasesc Izvorul Alb . Si mie tot din maternitate mi-au recomandat aceasta apa .
Dupa 1 an , i-am facut ceai la ibric cu apa de la robinet , dar s-a intamplat de foarte putine ori .

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 40
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Lun Feb 04, 2008 10:02 am

Pana la 6 luni l-am alaptat apoi cand am trecut pe laptele formula i l-am facut cu apa plata, cand ii dadeam ceai ii faceam cu apa de la robinet pentru ca oricum apa o fierbeam si era in regula. Acum ii dau doar apa plata sa bea si sucuri bineteles.

moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Mar Feb 19, 2008 11:53 pm

Nu trebuie neglijat aspectul apei , pt ca am vazut de curand un reportaj cu un bb care a murit din cauza nitritilor din apa cu care mama lui ii pregatea laptele praf . Femeia folosea apa de la fantana si nu a stiut ca nu e buna pt bebelusi , iar medicul din sat nu i-a spus ca trebuie sa foloseasca apa plata .
E trist ca se mai intampla asa ceva ; oamenii erau distrusi si condamnau medicul .

Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Mier Feb 20, 2008 12:51 am

Acum ultima data am schimbat marca de apa plata ca nu gasisem din cea care luam de obicei si s-a stricat la burtica, asa ca nu toata apa plata este buna depinde si ce marca este.

bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 36
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 06/02/2008

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Mier Feb 20, 2008 10:06 am

Eu folosesc apa plata, dar la mancare ii folosesc apa de la robinet, ca doar o fierb...
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Mier Feb 20, 2008 10:48 am

Ca tot am vorbit de nitriti : cand sunt copilasii micuti , nu le dati spanac a doua zi dupa ce l-ati preparat . E foarte periculos , tocmai ca , datorita unor reactii chimice , apar cantitati mari de nitriti , care sunt letali in cantitati mari .

Sus In jos
fiuny
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 87
Localizare : ARAD
Data de inscriere : 28/01/2008

MesajSubiect: ceau   Joi Feb 21, 2008 9:07 pm

eu folosesc apa plata care o si fierb
Sus In jos
roxanik80
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 33
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/02/2008

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Vin Feb 22, 2008 3:21 pm

Apa recomandata este apa plata fiarta si racita. nu ne culcam pe ureche ca daca este plata nu mai trebuie fiarta.
Sus In jos
nikosicris
bebeluss
bebeluss

Numarul mesajelor : 65
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Mar Apr 08, 2008 3:27 am

si eu tot apa plata izvorul alb,doar la lapte si sa bea,la papa apa de la robinet si nu am avut nici o problema.si cand te gandesti ca pe timpul nostru nu existau astfel de probleme si ne mai dadeau si la cresa saptamanal ca trebuiau sa munceasca.
Sus In jos
daria_ioana
bebelus3
bebelus3

Numarul mesajelor : 38
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 17/04/2008

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Joi Apr 17, 2008 7:07 pm

la inceput am folosit apa plata fiarta dar acum ii dau de la robinet fiarta
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Joi Apr 17, 2008 7:22 pm

decand suntem in america sincer nu am avut curajul sa incerc apa de la robinet, nu stiu de ce..... Shocked

primii passi
primii passi

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 31
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/04/2008

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Joi Apr 17, 2008 7:57 pm

no la inceput am folosit am de la robinet fiarta si dupa aia racita si cand am fost in spania (1 an )i-am dat apa plata Very Happy
Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

Numarul mesajelor : 190
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Joi Apr 17, 2008 8:48 pm

noi am folosit numai apa plata,
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Joi Apr 17, 2008 9:37 pm

Niko tu ai dreptate , dar sa nu uitam cat de mult a crescut poluarea . Imi aduc aminte ca pe vremea lui Ceasca ( cand se intrerupeau toate pt economie Shocked ) , am baut apa din rezervorul de la wc si era curata si limpede . Acum , mai bine mor de sete decat sa fac asa ceva .
Sincer nu am folosit apa de la robinet cat a fost bb mic , pt ca am avut o retinere . Cand am inceput sa-i fac supa , am folosit apa de robinet , dar o fierbeam mult .

Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 34
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Mier Iul 09, 2008 3:02 am

am folosit de la inceput apa de robinet dar o fierbeam mult . am fiert apa pt bb pana la varsta de 7-8 luni dupa care am trecut la apa plata
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Mier Iul 09, 2008 3:47 am

probabil ca nu voi bea niciodata apa de la robinet decat daca e filtrata inca odata ( exista tot felul de aparate care le fixezi pe robinet ) dar si asa as prefera apa plata, binenteles ca ptr gatit fol apa de la robinet ptr ca fierbe detul de mult

moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Mar Iul 22, 2008 8:33 am

Acum ii dau cam orice fel de apa plata . Pana nu de mult ii dadeam doar izvorul alb , de la dorna . Si acum tot pe asta o prefer , dar nu ma crizez ca inainte daca se termina sticla , ci ii dau din apa noastra .

Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

Numarul mesajelor : 918
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   Vin Aug 29, 2008 4:58 pm

Si noi folosim pentru Davidutu apa plata, de la robinet fac doar ceaiul, dar cum spuneti si voi o fierb mult mult!!!!!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?   

Sus In jos

Ce apa ati folosit sau folositi :plata sau de la robinet?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebelusi 0-6 luni :: Alimentatia artificiala-
Mergi direct la: