Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Cu ce va ospatati odorul dimineta ?

In jos 
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Dum Feb 03, 2008 7:50 pm

"Nutritionistii recomanda un mic dejun copios :produse lactate (lapte iaurt , branza , cascaval) cereale si fructe ,.Varianta ceai cu paine si gem nu e tocmai potrivita pentru un copil mic.Sandvisurile sunt indicate , dar nu cu mezeluri , ci cu branzeturi , si obligatoriu insotite de legume : rosii ardei ,patrunjel verde.O varianta indicata : musli,cereale , gris cu lapte , Sfat :copilul nu trebuie sa bea neaparat ceai , ii este mult mai utila o cana cu lapte sau cacao cu lapte , un suc proaspat de fructe (mere ,portocale , pere ,pirsici) un cockteil dse banane( un pahar de lapte amestecat cu o banana in mixer)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Dum Feb 03, 2008 8:03 pm

ayan are un an jumatate si in fiecare dimineata incerc sa il hranesc cat mai bine si cat mai sanatos pt ca stiu ca e singura masa care o mananca cu placere (fara sa ma rog sau sa fug dupa el prin casa :D :D ) . IN fiecare dimineta schimbam meniul.Intr-o dimineta ii oferim branzica , ardei ,sunculita de pui ,in alta zi ou ,cerelae .
voi cum ii alcatuiti micul dejun
aveti niste reguli sau ii dati ce mancati si voi
pupici
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Dum Feb 03, 2008 8:13 pm

Alexandru se trezeste pe la 8 si isi ia portia de lapte , ingrosat cu cereale . Bea 300 ml de lapte cu 4-6 masuri de cereale , in functie de tipul acestora .
Dupa aceea nu prea mai vrea de mancare . Daca-i dau cremvursti papa , la altceva face nazuri . Inainte manca fructe pasate cu biscuiti , dar nu mai vrea . Mai rontaie biscuiti sau paine si cam atat .

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 41
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Mar Feb 05, 2008 10:05 pm

de dimineata bea o cana cu cacao ( doar un pic de cacao cat sa-i dau o culoare ) si o paine cu unt si gem, pana la masa de pranz mai rontaie biscuiti, cereale , bea suc de portocale

bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 36
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 06/02/2008

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Joi Feb 07, 2008 1:53 pm

De regula dimineata Alexia manaca fructe... mar, para, piersica, potocala,banana in functie de preferinte, toate cu biscuiti.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Vin Feb 15, 2008 12:36 am

Ei , ce vremuri !!! Si Alex manca fructe dimineata , dar acum cu greu il mai pacalesc , desi incerc sa inventez cat mai multe modalitati de a reintroduce fructele in alimentatia lui .

Revenind la subiect , in dimineata asta a papat un ou fiert pasat din furculita cu un tringhi de branza topita , apoi a rontait niste sunca de praga :) . Repet : in fiecare dimineata bea laptic cu cereale Wink la prima ora , apoi mai mananca sau nu si altceva .

Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Vin Feb 15, 2008 7:01 pm

Sa sti ca si noi avem o problema cu fructele, inafara sucului de portocala cam greu mai reusesc sa-i mai dau alte fructe, mai papa din cand in cand banana , mar nu mai vrea in nici un caz, asteptam cu nerabdare vara sa incepem sa experimentam cu fructele de sezon.

bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Vin Feb 15, 2008 10:20 pm

Ali isi bea laptele pe la ora 6, iar pe la 9 papa fructele. Mai nou a descoperit rodia, e inebunita. Ma bucur ca manaca orice, adica orice are voie.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Dum Feb 17, 2008 1:39 pm

Azi dimineata ( pe la 10 ) a papat ou fiert cu sunca si cu branza topita . A papat un ou , un triunghi de branza pasate cu furculita si o bucata de sunca pe care i-am taiat-o marunt si le-am amestecat pe toate intr-un castronel . A papat tot :cheers: :cheers: .

Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Dum Feb 17, 2008 7:31 pm

As vrea tare mult sa pape si Alex ou fiert dimineata dar nici cum nu reusesc sa-l fac sa manance. :(

moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Dum Feb 17, 2008 8:26 pm

Eu il fierb un pic mai moale Wink . Dar si cand mai "gresesc" , tot il papa . Ii pun un praf de sare , o umbra de piper si 2-3 picaturi de otet 👅 . Sau il combin cu branza topita . A avut o perioada cand nu voia deloc sa pape ou , dar vad ca acum ii place .

Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Mar Feb 19, 2008 1:15 am

Astazi am papat branzica almette cu smantana , piept de pui (pastrama) si rosii
si am baut un fres de mere
:cheers: ca sa il convingeti sa pape ceva ce nu vrea lasati-l sa se joace cu mancarea si din joaca ii va descoperi gustul , sau lasati-l sa pape singurel chiar daca va face o mare mizerie , va fi incantat si va papa
noi tot timpul pe langa ceea ce nu vrea el sa pape mai adaugam ceva preferat lui cum ar fi porumb sau mazare fiarta.toti copii le adora
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Mier Feb 20, 2008 7:10 pm

Azi dimineata a papat sandvis cald cu cascaval si salata ; maine ii dau iar ou cu branza topita :idea: .

Sus In jos
alina_stancele
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Joi Feb 21, 2008 2:22 pm

Voi le dati la bebei sa pape orice? adica branza topita, pastrama de pui, etc? Eu nu i-am dat decat ce mi-a recomandat doctorul, are 1 an si 6 luni. Chiar nu stiu ce sa fac, adica i-as mai baga si eu in alimentatie diverse, dar pe de alta parte nici nu vreau sa ii suprasolicit organismul.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Joi Feb 21, 2008 10:56 pm

Dupa un an i-am dat aproape orice ; am avut retineri la inceput , dar cand am vazut ca nu are probleme ( scaune dereglate , dureri de burta , alergii , etc ), am inceput sa-i dau mai des .
Initial i-am dat branza topita pt copii , dar acum ii dau branza topita normala . Ii mai dau sunca de pui sau cremvursti dar nu zilnic . Nu-ti imagina ca mananca cine stie cat , dar mananca .
Nu intelege ca te sfatuiesc sa-i dai !! Fiecare face ceea ce considera ca-i mai bine pt copilul ei Wink .

Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Vin Feb 22, 2008 12:43 am

alina_stancele a scris:
Voi le dati la bebei sa pape orice? adica branza topita, pastrama de pui, etc? Eu nu i-am dat decat ce mi-a recomandat doctorul, are 1 an si 6 luni. Chiar nu stiu ce sa fac, adica i-as mai baga si eu in alimentatie diverse, dar pe de alta parte nici nu vreau sa ii suprasolicit organismul.

parerea mea este ca nu trebuie chiar sa faci litera de lege din ce spune dr. , dupa un anisor am inceput sa-i dau incet incet cate un aliment nou, dar ce este important de stiut este sa nu-i dai mai multe alimente noi in aceasi zi, incepe cu un aliment nou la doua zile asta ca sa vezi daca il tolereaza daca nu face alergie la el iar daca este bine continui sa-i mai adaugi alte alimente . Am tinut cont sa nu-i dau prajeli, sucuri acidulate, nu cipsuri, sau alte tampenii, nu carne grasa, acum la 2 anisori mananca cam ce mancam si noi cu mici excepti . Daca este sa te iei dupa doctori multe nu ar trebui sa mancam nici noi dar tot o facem si pentru asta suntem bine, nu spun ca trebuie acum sa ii dai dintr-o data de toate, dar la un 1 an si 6 luni cand are si ceva dintisori poate manca mult mai multe. Acum tu sti cel mai bine ce este mai bine pentru bb tau ....dar incet incet eu zic ca poti incerca.

administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Dum Mar 30, 2008 3:05 am

Si eu ii dau lui ay aproape orice .Dimineta ii asez mai multe sortimente in farfurie si el isi alege , In fiecare dimineata inlocuiesc produsul care la mancat mai mult , pentru ca asa va gusta de toate .Cat despre mezeluri papam doar pastrama din piept d epui sau vita si foarte rar salam.
Poti sa ii oferi diferite sortimente : pastrama , rosii , branzica topita , cas , branzica de vaci , lapte cu cereale , ardei gras , branza cu smantana /9poti s aiei din comert branzica almette )lapte ,oua (fierte sau omleta) , omleta o poti prepara cu pstrama sau cu ardei , iaurt,fructe ,sucuri naturale etc
Putina imaginatie si bebe va avea un mic dejun copios ,Sa nu uitam ca micul dejun e cea mai importanta masa a zilei
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Dum Mar 30, 2008 3:06 am

Ayan adora painea prajita cu ou .E un deliciu pentru el .Mai ales daca o facem prin lapte
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Dum Mar 30, 2008 9:15 am

Ce bine ca papa de toate ! La noi optiunile sunt limitate : ou , cremwursti de pui , sunca de pui . Din fericire bea in fiecare dimineata 300 ml lapte cu 2-3 masuri de cereale .

Sus In jos
alina
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 50
Varsta : 37
Data de inscriere : 24/01/2008

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Dum Mar 30, 2008 11:52 am

si halil mananca orice la micul dejun.in fiecare dimineata ii fac cate un meniu.si asa trece saptamana.ce contine micul dejun?...branzica ca e cea mai importanta,out,cascaval,banana,mar,cereale,pateu ,rosii care ii plac f mult,etc
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Sam Apr 05, 2008 2:39 am

Ayan nu vrea sa pape lapte .De o luna de zile nu mai bea deloc .Ce ar trebui sa fac.Nici macar cu cacao nu vrea Surprised Si cerealele abia le accepta .Dati-mi un sfat va rog
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Sam Apr 05, 2008 7:51 am

Alex al meu de exemplu nu papa banane si am gasit o metoda sa-l fac sa le manance, le mixez cu lapte, mai adaug ce mai am prin casa, alte fructe, chiar si o lingurita de cacao, sau doar laptele cu banana , e ceva diferit iar alex il bea cu placere . Asa ca Roxana incearca sa-i mixezi lapticul cu ceva fructe care ii plac si incearca si asa , nu ai nimic de pierdut.

administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   Dum Apr 06, 2008 2:01 pm

O idee buna LALY .Ayan nu vrea laptic dar in schimb papa iaurt , branzica de vaci si cred ca nu ar fi o problema daca \refuza laptele.Voi ce ziceti ?Oricum am sa incerc!! Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cu ce va ospatati odorul dimineta ?   

Sus In jos

Cu ce va ospatati odorul dimineta ?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Copii 1-3 ani :: Ce papam?-
Mergi direct la: