Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 40
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Mar Feb 05, 2008 10:12 pm

Am tinut foarte mult ca cel putin pana la doi ani sa nu-i prea dau dulciuri, am reusit pana la un an si jumatate sa nu-i dau ciocolata decat foarte rar. Acum am inceput sa-i mai dau cate o bucatica de ciocolata din cand in cand , nu vreau sa exagerez, ii plac foarte mult vine la dulapul unde tinem "bunatatile" :D si-mi arata ca vrea, dar deocamdata reusim sa tinem sub control apetitul pentru dulciuri. La voi cum este?

moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Mier Feb 06, 2008 3:18 pm

Eu am inceput sa-i dau cate putina ciocolata . Daca-i dau mananca , daca nu-i dau nu cere 👅 .
Cred ca dulciurile devin o problema daca se abuzeaza de ele , sau daca ajung sa inlocuiasca masa .
Dupa ce mananca de pranz , eu ii dau un pic de ciocolata kinder .

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
laurms
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 48
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Sam Feb 09, 2008 9:45 am

Desi bunicii ma bat la cap sa-i dau copilului ciocolata, eu imi tin firea. I-am dat de vreo 2 ori sa guste si atat. Prefer sa-i dau fructe si prajiturele facute in casa,atunci cand sunt. Andu inca nu cere dulciuri. Vrea doar daca ne vede pe noi mancand.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Sam Feb 09, 2008 1:37 pm

Eu ii dau putin si prima data i-am dat pe la 1 an si 2 luni . Pana atunci nu i-am dat deloc ; nici macar sa mirosa :lol: :lol: . Dupa ce a implinit 1 an , i-am cumparat cereale nestle junior , care sunt cu cacao . Ii dadeam dimineata , dar am renuntat , tocmai ca sa nu devina un obicei :P .

Sus In jos
nikosicris
bebeluss
bebeluss

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 37
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Lun Feb 11, 2008 11:15 am

Nici eu nu mi-am facut un obicei sa-i dau dulciuri.La fel ii dau dupa masa dulciuri fa cute in casa.Oricum nu cere ca are doar 1 an si 3 zile,dar nici nu ma gandesc sa-i dau ciocolata si tot felu de minuni din comert.
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Vin Feb 15, 2008 4:11 am

si noi papam ciocolatita.Nu foarte mullta si nici in fiecare zi dar papam.mai ales ou kinder ne place si cand mergem la magazin desi suntem faorte micut le luam de pe raft singurei
va pupa
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
alina
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 50
Varsta : 37
Data de inscriere : 24/01/2008

MesajSubiect: buna   Mier Mar 26, 2008 6:29 pm

chiar de nu este sanatos sa manance copilul dulciuri nu prea avem cum sa nui dam.de ex halil nu asteapta sai dau eu ci se duce singur si isi ia dannet de ciocolata.
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Joi Mar 27, 2008 1:46 am

acum ii mai dau si eu dulciuri din cand in cand cu mare precautie pentru ca nu vreau sa cadem in extrema cealalta si sa nu mai reusim sa ne oprim

moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Sam Mar 29, 2008 3:01 pm

Am inceput sa-i dau cate o prajiturica 7days , dar nu in fiecare zi . E un pandispan cu un pic de crema si gem .

Sus In jos
sorina
primii passi
primii passi

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 31
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/04/2008

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Lun Apr 07, 2008 2:17 pm

si noi papam ciocolata,dar si alte duciuri foarte rar dar mancam.de fiecare data cand mergeam la magazin trebuia sa cumparam oul kinder si pufuleti si ciocolata si jeleuri si tot tot...zoli e foarte rasfatat cum e prin nepot pentru toata lumea toti ii cumpara de toate.intr-un timp manca foarte multe dulciuri(stie unde le tinem) dupa ce papa mancare se duce la dulap si isi lua dulciuri .dar l-am dezobisnuit de ele si acuma nu prea mai vrea dulciuri(doar oul kinder).acuma daca ii cumpar dulciuri le pune intr-o cutiuta ca se stie ca le are .dar nu prea il mai tenteaza.
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Vin Apr 18, 2008 2:24 am

Ayan cum se trezeste cere "teva bun"-ceva bun sau boboane-bomboane.Am observat ca e inebunit dupa tic tac , mai ales ala mentolat .E daunator oare ?E buna menta pentru copii?
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Vin Apr 18, 2008 6:10 am

Pentru Alex ceva bun inseamna niste biscuiti micuti ptr copilasi, care sunt de tot felul, cu cascaval, vanilie . Ciocolata ii dau destul de rar, oricum nu e foarte inebunit dupa ea, o tine in mana pana se topeste si apoi vine la mine maraind si-mi arata mainile ca sunt murdare , sa-l spal. Bomboane sincera sa fiu inca nu i-am dat poate si de teama sa nu se inece cu ele, nepotelul meu s-a inecat odata cand eram de fata cu niste jeleuri si m-am speriat foarte tare asa ca sunt f atenta cu Alex ce-i dau sa rontaie.

moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Joi Apr 24, 2008 6:08 pm

Alexandru inca nu cere ; si lui ii plac chestiile mentolate ca a gasit o data un drops winterfresh si era tare fericit . Nu cred ca sunt prea bune pt ei , nu din cauza mentei ci din cauza aditivilor pe care le contin . Sunt pline de E-uri , dar consumate foarte rar si in cantitati mici , nu cred ca le dauneaza . I-am mai dat niste bomboane mentolate si i-au placut foarte mult , desi mie nu-mi placeau deloc : erau cu eucalipt sick .

Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Joi Apr 24, 2008 6:32 pm

uneori e bine sa incercam sa le dam lucruri noi pentru a vedea ce le place, mie de exemplu nu-mi place untul de arahide , in prajituri merge dar altfel sa nu-l vad in schimb Alex e inebunit dupa el dar nu ii dau prea dea ca nu vreau sa-l obijnuiesc, cam odata pe saptamana ii dau o lingurita mica, nu vreau sa fie ca americanii cu unt de arahide pe orice

administrator
administrator

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   Lun Iun 02, 2008 8:10 pm

Ayan e inebunit dupa tic tac !!!!!de fiecare data cand ne ducemm la magazin nub scapam pana nu ii luam unul .Dar eu ii cer sa imi dea si mie una si ii iau aproape 3 sferturi .El prefera bomboanele tari ,ii place sa le crantaie si ma tem pt carii nu stiu ce sa fac sa vrea altceva !! Sad
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?   

Sus In jos

ciocolata, bomboanele....o problema sau nu?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Copii 1-3 ani :: Probleme si solutii!! :: Dulciurile - o problema in viata copiilor nostri?-
Mergi direct la: