Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

fructele

In jos 
AutorMesaj
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 41
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: fructele   Joi Ian 24, 2008 10:07 am

Nu exista fruct sau leguma care sa nu contina vitamine, fibre sau minerale, deci tot atatea motive sa incurajam copii nostri spre o dieta cat mai "colorata"
rosia(medie) contine 1g proteine, 1,35g fibre, fier, potasiu, fosfor, magneziu, calciu, sodiu, seleniu, vitaminele A, C, B6, acid folic si niacin
murele(o ceasca) contin 1 g proteine, 7 g fibre, potasiu, calciu, fosfor, magneziu, mangan, fier, seleniu, zinc, vitaminele A, C, E si acid folic
banana(medie) contine 1 g proteine, 3 g fibre, potasiu, magneziu, fosfor, calciu, seleniu, fier, vitaminele A, C, B6, E, acid folic, niacin si acid pantotenic
marul(mediu cu coaja) contine aproximativ4g de fibre, potasiu, calciu, fosfor, magneziu, seleniu, vitaminele A, C, E si acid folic
strugurii(o ceasca) contin 1 g proteine, 1,6 g fibre, potasiu, calciu, fosfor, magneziu, fier, seleniu, vitaminele A, C, B6 si acid folic
pepenele galben (o felie) contine 0,6 g proteine, 0,5g fibre, potasiu, fosfor, calciu, magneziu, vitamina A, C, acid folic, niacin
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bebe.forumulmeu.ro
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: fructele   Sam Feb 02, 2008 1:17 pm

Alex a inceput sa nu mai manance fructe de ceva vreme 😢 . Il mai pacalesc cu cate-o banana sau compot , uneori cu mar copt . Din fericire mai bea suc de fructe , dar nu in fiecare zi .

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: fructele   Lun Feb 04, 2008 11:03 am

In fiecare zi avem suculetul de portocale pe care il stoarcem si Alex il bea fara sa respire, mancam fructe dar nu intotdeauna, mai facem si mofturi la ele. Voi dati copiilor ceva vitamine(medicamente) , o prietena ma certat ca nu-i dau nimic. Acum ma uit prin farmacii sa vedem ce optiuni avem, dar inca stau in dilema, nu stiu ce sa fac.

bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 48
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: fructele   Lun Feb 04, 2008 1:03 pm

si eu stiu destul de multe mamici care dau copiilor vitamine (medicamente). Sincer eu prefer sa-i dau fructe si legume. Andreea mananca in fiecare zi mere si acum pe perioada iernii banane, portocale si grefe. Ii plac foarte mult si le mananca cu multa placere.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: fructele   Mier Feb 06, 2008 2:59 pm

Nu i-am dat pana acum supliment de vitamine . Daca i-as da , as cauta ceva naturist , pe baza de plante .

Sus In jos
alina_stancele
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 37
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 06/02/2008

MesajSubiect: Re: fructele   Joi Feb 07, 2008 2:09 pm

Nici eu nu i-am dat nimic, dar acum i-am facut analizele si a iesit un pic de anemie si lipsa de calciu. Acum ii dau fier si calciu pharco. In conditiiile in care am fost extrem de atenta la ce manaca ,sa aiba toate vitaminele necesare cresterii, dar se pare ca nu asimileaza
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: fructele   Sam Feb 09, 2008 1:48 pm

Calciu i-am dat si eu , dupa sfatul medicului . Acum ii dau din nou , cate 10 zile pe luna , tot la indicatiile pediatrei . Si noi tot sirop de la pharco folosim .

Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: fructele   Lun Feb 11, 2008 4:02 am

alex bea destul de mult lapte si papa iaurt mai tot timpul asa ca are calciu cat trebuie dar cu restul nu stiu cum sta o sa-i face niste analize sa vedem cum este, cu toate ca se dezvolta bine i-a in greutate bine, este energic

bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 38
Varsta : 35
Localizare : valcani
Data de inscriere : 27/01/2008

MesajSubiect: Re: fructele   Joi Apr 03, 2008 2:44 pm

maya mea nu mai are voie sa consume fructe si legume care au seminte mici...sau cele cu peri...offf ce nasol asta din cauza alergiei ei...asa ca papam doar mere, banane...putine fructe..
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: fructele   Vin Apr 18, 2008 2:21 am

simona a scris:
maya mea nu mai are voie sa consume fructe si legume care au seminte mici...sau cele cu peri...offf ce nasol asta din cauza alergiei ei...asa ca papam doar mere, banane...putine fructe..
Dar nu poti sa ii oferi un tratament sa scapi de asta? Ayan cand era micut facea alergie la rosii , si am inceput sa i le introduc treptat pana organismul sa obisnuit cu ele si acum nu mai avem nici o problema .E rau asa .Sa nu se bucure de gustul fructelor
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: fructele   Dum Apr 20, 2008 10:08 pm

Copilul meu ma dispera : doar daca vede un mar sau o leguma ( rosie , castravete , ridiche ) schiteaza gestul de a voma 76 . La fel face daca ne vede pe noi mancand . Chiar nu stiu cum sa-l fac sa manance ; am incercat sa-i bag fortat in gura , sa simta gustul , dar fara succes Sad .

Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

Numarul mesajelor : 190
Varsta : 34
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Re: fructele   Dum Apr 20, 2008 11:15 pm

Din cate am citit eu nu e bn sa fortam copilul sa manance pt ca el percepe aceasta fortare ca pe o pedeapsa, ca pe ceva neplacut si atunci incepe sa refuze tot, si eu am fortat-o de cateva ori si nu mai vroia apoi sa manance de la mine, cred ca ii era frica, acum mananc si eu cu ea, si-i arat ca mie imi place multttt mancarea chiar si atunci cand nu-mi place, dam de mancare si la papusi...
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: fructele   Lun Apr 21, 2008 2:09 pm

Stiu ca nu-i bine sa-i fortam , dar Alex e mare figurant . De foarte multe ori trebuie sa-i dau prima inghititura fortat , altfel nu mananca Shocked .

Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

Numarul mesajelor : 190
Varsta : 34
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Re: fructele   Lun Apr 21, 2008 2:38 pm

eu am adoptat o alta tactica, pt ca de vreo 2-3 sapt nu mai vroia sa manance cum trebuie, desi ma maimutaream la ea dadeam papusilor sa manance pestilor........ am si fortat-o un pic si ea tot cu gura stransa statea..........in final am lasat-o sa rabde putin de foame, fara fructe fara covrigi fara biscuiti, si rezultatul nu a intarziat sa apara dupa vreo 6 ore in care nu a vrut mancare in final a mancat tot......si a cerut din ora in ora sa manance apoi de nu mai stiam ce sa-i dau Shocked
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: fructele   Lun Apr 21, 2008 6:42 pm

sa sti Janet ca si eu patesc cu Alex cateodata la fel, avem zile cand prima lingurita o i-a cu mare chinuiala ca apoi sa pape si farfuria daca ar putea. Cu fructele ne-am mai dat drumul, mi-a mancat si mar copt ceea ce pana acum nici nu vroia sa-l vada, iar bananele i-a o gurita si gata, portocalele sunt pe primul loc, ii plac foarte mult, acum am inceput sa-i dau mure si struguri si ii plac.

MesajSubiect: Re: fructele   

Sus In jos

fructele
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Copii 1-3 ani :: Vitaminele din viata copilului nostru-
Mergi direct la: