Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

10 motive pentru ati alapta odorul

In jos 
AutorMesaj
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 41
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: 10 motive pentru ati alapta odorul   Joi Ian 24, 2008 10:31 am

1. Protectie impotriva bolilor respiratorii
2. Laptele inteligent care se adapteaza la varsta copilului, din primele zile cand este bogat in proteine si anticorpi, apoi cantitatea de proteine scade si creste cea grasimilor. Laptele isi schimba consistenta in timpul suptului, la inceput mai apos iar spre sfarsitul mesei devine mai consistent.
3. Scut impotriva leucemiei -studii recente au demonstrat ca bebelusii hraniti la san au un risc mult mai mic la aparitia leucemiei in perioada copilariei.
4. Laptele matern este usor de digerat
5. Vindecare mai rapida dupa o infectie, o gripa, o gastroenterita sau o otita cu ajutorul anticorpilor din lapte
6. Beneficii pe termen lung , studiile arata ca bebelusii alimentati la san timp de cel putin 6 luni au un risc mult mai mic de a deveni supraponderali si hipertensivi la varsta adulta
7. Exclusivitati senzationale - taurina are un rol important in dezvoltarea neuronilor din creierul bebelusilor care se gaseste doar in laptele matern
8. Laptele matern previne alergiile
9. Protectie impotriva rotavirusului- laptele de mama contine mucus, protejandu-l pe bebelus impotriva rotavirusului, principalul inamic al sistemului digestiv. Rotavirusul este responsabil pentru diareea sugarului.
10. Laptele de mama este unic oferindu-i bebelusului cantitatea de glucide, proteine, grasimi, vitamine si minerale pentru o crestere sanatoasa.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bebe.forumulmeu.ro
patricia2006
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 12
Varsta : 33
Localizare : bologna
Data de inscriere : 25/01/2008

MesajSubiect: Re: 10 motive pentru ati alapta odorul   Vin Ian 25, 2008 1:46 pm

Eu am alaptat-o pe pitica pana acum cateva zile, adica 1 an, 1 luna si 3 sapt. Si eu zic ca a fost bine comod, bine ca cred ca am mai ferit-o de boli.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 41
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: 10 motive pentru ati alapta odorul   Sam Ian 26, 2008 3:54 am

am reusit sa-l alaptez pe Alex doar pana la 6 luni apoi am ramas fara laptic asa ca am trecut pe formula, dar ma bucur ca am avut si atat

bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 48
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: 10 motive pentru ati alapta odorul   Dum Ian 27, 2008 1:51 am

si eu am alaptat-o pe Andu numai pana la 6 luni. Nu a mai vrut sa suga. M-am mai chinuit eu cateva saptamani cu ea, dar nu a mai fost chipsa o pacalesc. Mi-a parut tare rau, dar bine ca a fost si atat. Cred ca asta a tinut-o departe de raceli si alte infectii. Nu am avut probleme cu ea.
Sus In jos
marynecula
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 60
Varsta : 37
Localizare : pitesti

MesajSubiect: Re: 10 motive pentru ati alapta odorul   Dum Ian 27, 2008 4:15 pm

SI EU AM ALAPTAT AMANDOI COPII.
PE CRISTIAN PANA LA 11 LUNI IAR PE IONUT PANA LA 6 LUNI.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: 10 motive pentru ati alapta odorul   Lun Ian 28, 2008 11:16 am

Eu am alaptat pana la 9 luni si jumatate . Pana la 4 luni a papat numai san , intre 4 si 6 luni i-am dat si putin lapte formula in completare ( am consumat o cutie in 2 luni ) , iar dupa 6 luni i-am dat seara 90-120 ml lapte formula ( eu am mers pe NAN de la nestle ) .
Pe timpul noptii ( se trezea de 2-3 ori pe noapte ) ii dadeam san , in cursul zilei la fel . Dupa 9 luni deja sugea foarte putin , mai mult ca sa adoarma , asa ca am intrerupt alaptarea la 9 luni si 2 saptamani . Nu a protestat deloc asa ca am continuat cu Nan pana la 1 an , apoi am trecut la laptele de vaca din comert .

Sus In jos
nikosicris
bebeluss
bebeluss

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 38
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: alaptarea   Lun Ian 28, 2008 1:48 pm

Din pacate nu am avut lapte consistent si i-am dat si completare insa a supt pana la 3 luni jumatate cand am ramas fara lapte.Am fost cea mai nefericita.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 10 motive pentru ati alapta odorul   

Sus In jos

10 motive pentru ati alapta odorul
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Recuperarea parolei pentru forum si unelte
» Buton de selectare a imaginii de fundal pentru mesaje