Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Cresterea in greutate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ramona
graviduta noastra cu gemeni
graviduta noastra cu gemeni

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 37
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 16/01/2008

MesajSubiect: Cresterea in greutate   Sam Feb 16, 2008 1:05 am

Este inutil sa cantariti copilul zilnic:daca mananca normal , va creste in greutate progresiv , ca toti ceilalti . Cresterea in greutate nu este relevata de la o zi la alta , pentru ca ea depinde de ora la ora cand este cantarit , de pofta lui de mancare etc.
Copilul trebuie cantarit insa regulat , la intervale de o saptamana , pentru a putea stabili cresterea ponderala de la o lun la alta .
Cresterea medie in greutate a unui copil in cursul primului an de viata este impresionanta : in doisprezece luni isi va tripla in general greutatea de la nastere
Cresterea medie in greutate , pe luna
-de la 0 la 3 luni 900 g
-de la 3 la 6 luni 750g
-de la 6 la 9 luni 600g
-de la 9 la 12 luni 450g
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Mier Feb 20, 2008 5:04 am

fetelor cu ayan nu am avut probleme , a luat fix cat a trebuit , mai rau e acum ca nu mai vrem prea vrem sa papam.Desi l-am nascut la 2800g si l-am adus aca sa cu 2610g totul a decurs bine si la pana la un anisor ne-am triplat greutatea de la nastere.E foarte importat sa va cantariti copii cat mai des , in asa fel veti descoperi si eventualele probleme de sanatate.Noi ne cantaream o data la trei saptamani , la doamna doctor pana la 6 luni dupa care o data la doua luni
va pupam
mami si ayan
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
laurms
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 48
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Mier Feb 20, 2008 3:45 pm

Andreea s-a nascut cu 2.200 kg, fiind prematura. Am iesit din spital cu 2300. Dar de la 1 luna a luat foarte bine in greutate. Noi ne-am cantarit numai la circa o data pe luna pana pe la 4 luni si apoi o data la 2 luni. Se vedea cu ochiul liber ca e rotunda. Pe la 4 luni mi-a zis doctorita ca e supraponderala. La momentul acela o alaptam si ii dadeam suc de mar si morcov. Iar la 1 an avea 9800.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Mier Feb 20, 2008 4:08 pm

Noi am fost grasunei la nastere : 4,200 kg :) . Din spital am iesit cu 4,170 :lol: :lol: :lol: ; n-a vrut sa slabeasca Wink .
Am fost tot timpul peste greutatea medie , fara a fi supraponderali . Acum , la 1 an si 5 luni , are in jur de 12 kile ( vineri la vaccin il voi cantari "profesional" ) , in conditiile in care aproape 2 luni a mancat foarte putin .

Sus In jos
laurms
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Mier Feb 20, 2008 7:19 pm

Nici Andreea nu mai e grasuta acum. De la 1 an a inceput sa se inalte vizibil. In plus, acum alearga toata ziua.
Sus In jos
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 40
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Joi Feb 21, 2008 6:42 pm

Alex s-a nascut cu 3,350 dar a scazut foarte mult in spital dar dupa ce am ajuns acasa a inceput sa manance foarte bine si si-a revenit repede, acum cred ca are in jur 13-14 kg, papa foarte bine dar si alearga prin casa non stop, are o energie de speriat.

bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Vin Mar 07, 2008 9:04 pm

andu nu sta locului nici prin somn. Se foieste toata noaptea, asa ca mai usor cu kg. Very Happy
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Vin Mar 07, 2008 9:07 pm

Alex al meu are la doi anisori 12 kg si ceva cu toate ca mananca foarte bine, dar avem energie toata ziua si nu stam locului deloc. saritura

moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Vin Mar 07, 2008 9:09 pm

Am ramas datoare cu niste masuratori 67 . Alex are 83 de cm si 12,350 kg 68 68

Sus In jos
fiuny
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 87
Varsta : 34
Localizare : ARAD
Data de inscriere : 28/01/2008

MesajSubiect: buna   Sam Mar 08, 2008 12:29 am

fetita mea are 2 luni.cate kg.ar trebiu sa aibe?
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Sam Mar 08, 2008 8:32 am

Nu e o regula stricta . Teoretic , ar trebui sa ia in jur de 1 kg pe luna in perioada asta , deci ar trebui sa aiba cu 1,7 -2 kg mai mult decat greutatea de la nastere .
Al meu a avut vreo 6 kg la 2 luni 44 .

Sus In jos
fiuny
bebelus
bebelus

MesajSubiect: CEAU   Lun Mar 10, 2008 12:13 am

MERSI JANET.MA INTREBA PT CE DOCTORITA A CANTARITO SI MIA SPUS CA ARE NUMAI 4.300 KG CEIA CE NU PREA CRED.LA NASTERE A AVUT 3.500 SI DE ACEEA NU CRED CA ARE NUMAI 4.300.LA SFARSITUL LUNII O SA MA DUC SA II FAC VACCINUL DE 2 LUNI SI ATUNCI O SA O CANTARESC DIN NOU
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Lun Mar 10, 2008 12:28 am

Pai daca a avut 3,500 la nastere , inseamna ca a luat 800 gr in doua luni , ceea ce e cam putin . Din cate tin minte , tu ii dai lapte formula . O hranesti la 3 ore ?
Oricum , din pozele postate de tine , pitica arata bine si grasunica .

Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Lun Mar 10, 2008 3:52 am

fiuny poate nu ar fi rau sa-ti faci rost de un cantar si sa ti o evidenta a greutatii , sa vezi exact cat pune intr-o luna

moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Lun Mar 10, 2008 11:44 am

Laly eu am fost sfatuita sa nu-mi cantaresc copilul , ba chiar sa nu-mi cumpar cantar . Cica e cam traumatizant pt mamica . Eu chiar as fi vrut sa-mi iau , dar m-am lasat pagubasa , mai ales ca e cam scump 76 si nu-l poti folosi prea mult timp , ca are limita de greutate .
Oricum , pana la cel putin 6 luni trebuie sa mearga lunar la control , asa ca va sti mereu greutatea copilului .

Sus In jos
fiuny
bebelus
bebelus

MesajSubiect: ceau   Lun Mar 10, 2008 1:19 pm

fetita mananca din 4-5 ore sau chiar mai mult este cand nu mananca si 6-7 ore si mananca foarte putin.la o masa este cand mananca 80g,si este cand mananca si 125g
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Lun Mar 10, 2008 6:45 pm

Uite ce scrie in cartea sotilor Capraru :
" in sapt a 5-a - a 8-a , ratia de lapte pt 24 de ore este de 150-175ml/kg/zi , respectiv 650-800 ml , deci 130-160 ml / masa , daca se dau 5 mese si 110-140 ml / masa , daca se dau 6 mese . Cifrele sunt pur orientative . "

Fetita ta s-ar incadra la 650 ml / zi , cu ratia cea mai mica . Teoretic ar trebui sa pape cate 110 ml , la 6 mese pe zi ( hranita la 4 ore ) . Incearca sa o inveti cu un program de papa . Nu zic sa-i dai cu forta , sau sa respecti cu strictete cifrele din carte ( chiar autorii zic ca-s doar orientative ) , dar incearca sa fiti "prin zona" .

Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Lun Mar 10, 2008 9:10 pm

nu am avut cine stie ce cantar mi la dat soacramea , acelas cu care si ea si-a cantarit copii Smile , pentru mine nu a fost deloc traumatizant pentru ca nu am stat chiar sa fiu ca la carte nu faceam nici o tragedie daca intr-o luna lua mai putin pentru ca deobicei in urmatoarea lua mai mult si mai ales ca-l vedeam ca mananca bine asa ca nu mi-am facut griji deloc. Nu a fost rau ca am stiut pentru ca aveam un control al greutatii in fiecare saptamana si asa mi-am tinut si o evidenta pentru mine ca amintire Very Happy

administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Sam Mar 22, 2008 2:43 am

ayan are 12 kg si mi se pare cam slabut .in ultima perioada nu prea vrea sa pape .foarte putin la micul dejun si la amiaza putina ciorbita (asta ii place si stiu sigur ca o sa o manance).dar cred ca asa fac toti copii .au perioade in care mananca si perioade cand nu vor nimic.i-am facut si analizele acum sa vedem dac iese ceva
va pup
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
nikosicris
bebeluss
bebeluss

Numarul mesajelor : 65
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Mar Apr 08, 2008 3:05 am

bebelu meu s-a nascut cu 3,300 si 52 de cm,am iesit din spital cu 3,150.Prima luna a luat 1 kg ,el mai mereu era la limita,dar nu mi se parea.La 1 an si o luna avea 10,400 si 79 de cm,eu zic ca este bine.De energie nu mai zic papa cat de cat bine,putin dar des si nu refuza nimic din cei dai,momentan,astept mai incolo sa vad.
Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

Numarul mesajelor : 190
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Mar Apr 08, 2008 11:37 am

Alex s-a nascut cu 3550g , din spital am plecat cu 3350,in primele luni 3 luni a luat doar 700 de grame pe luna, apoi la 4 si 5 luni cate 1,5 kg, apoi iar a inceput sa ia putin, si avut cateva luni cand a tot facut rosu in gat, ba i-au dat dinti si nu prea manca, slabea, iar se ingrasa iar mai aparea un dinte si nu mai vroia sa manance, acum la 1 an si 2 luni are 11 kg si vreo 2-3 sute de grame si 80 de cm, dr a zis ca arata f bn. Si apropo de cantar, eu am cumparat unul si o cantaream dupa si inainte de fiecare masa, e intr-adevar traumatizant pt mamica, dupa 2-3 luni l-am luat si l-am pus sus pe fisonier deja nu-l mai suportam , eram in permanenta cu copilul pe cantar ca dr imi zisese sa-l cantaresc inainte si dupa masa ca nu i-a suficient in greutate Cool , acum o cantaresc o data pe luna.
Sus In jos
daria_ioana
bebelus3
bebelus3

Numarul mesajelor : 38
Data de inscriere : 17/04/2008

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Joi Apr 17, 2008 9:47 pm

Noi luam f bine in greutate avand in vedere ca ne`am nascut cu 3.800 iar la dupa operatie la 2 luni dupa spitalizari aveam 3.400 iar acum la 8 luni jumatate avem 8.700
Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

Numarul mesajelor : 190
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Joi Apr 17, 2008 9:50 pm

daria arata super, e frumoasa si grasana nici nu zici ca a avut vreodata probleme, e o luptatoare si o invingatoare 97
Sus In jos
daria_ioana
bebelus3
bebelus3

Numarul mesajelor : 38
Data de inscriere : 17/04/2008

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Joi Apr 17, 2008 9:56 pm

multumim frumos gabi.
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   Joi Iul 31, 2008 2:00 pm

Carla a avut la nastere 2550g. la 6 saptamani avea deja 4600 si acum la 1an jumate are 11 kg si o energie de speriat. intotdeauna o mancat bine. acu mai facem figuri la mancare dar nu imi fac griji.
si eu am avut cantar si o cantaream in fiecare saptamana in ziua de luni si imi notam. . avand o greutate mica la nastere am incercat sa urmaresc cat mai atent cresterea in greutate.,dar bujoreii din obrajori si energia pe care o are un copil spun multe despre stare lui de sanatate
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cresterea in greutate   

Sus In jos

Cresterea in greutate
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebelusi 0-6 luni :: Probleme si solutii.-
Mergi direct la: