Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Limbajul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ramona
graviduta noastra cu gemeni
graviduta noastra cu gemeni

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 37
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 16/01/2008

MesajSubiect: Limbajul   Sam Feb 16, 2008 1:47 am

primul an marcheaza adevaratul debut al limbajului.copill nu vorbeste inca ,dar acumuleaza material verbal cu o viteza mare. de asemenea este foarte important sa-i vorbiti des sa-i comentati actiunile si viata cotidiana intr-un limbaj clar ,precis si simplu
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Limbajul   Sam Feb 16, 2008 1:53 am

ayan inca nu vorbeste bine dar cat de cat ne intelegem.Noi vorbeam foarte des cu el ,si ii explicam fiecare actiune a lui ,tot timpul vorbeam.Dar totusi el nu a gangurit inainte cum fac altii deobicei , a inceput sa vb din prima, repeta ce spuneam eu.Si am mai observat ca e foarte important ca copilul sa fie inconjurat de mai multe pers pentru a-si dzvolta limbajul mai repede.Am observat ca ,copii crescuti doar de parinti si tinuti mai inchsi vb mai greu .ayan a inceput sa vb cand l-am adus la ai mei.eram mai multi si se lua dupa noi:)))
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Limbajul   Mar Feb 19, 2008 11:17 pm

Sa stii ca in colectivitate vorbesc mai repede . Si sunt sigura ca al doilea copil va vorbi mai repede , pt ca-si va imita fratele mai mare Wink .
Eu vorbesc toata ziua cu Alex si cred ca ma intelege , pt ca reactioneaza corect la ceea ce-i spun . Doar ca nu vrea sa zica nimic 😢 .

Sus In jos
alina
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 50
Varsta : 37
Data de inscriere : 24/01/2008

MesajSubiect: Re: Limbajul   Mier Mai 07, 2008 10:01 am

eu ce sa zic...fiind cam singura pe aceste meleaguri.si neavand prea multe persoane pe langa noi e cam greu cu comunicarea.nu ca nas vorbi cu copilul dar o singura persoana nu face fata .oricum la toamna mergem la gradinita Idea
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Limbajul   Mier Mai 07, 2008 11:44 am

Unde stati Alina ? Pe ce meleaguri ?

Sus In jos
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

MesajSubiect: Re: Limbajul   Joi Iul 03, 2008 3:29 pm

grupa de vârstă: 0 luni - 24 luni

Copiii învață să vorbească ascultând, explorând și răspunzând la sunetele din jur. Iată câteva metode prin care să îți faci copilul să vorbească.

Încă de la naștere, copiilor le place să li se vorbească, și le place și mai mult dacă sunt priviți direct în ochi în timp ce le vorbești. Studiile au demonstrat o puternică legătură între frecvența „conversațiilor” dintre un copil și părintele lui și viitoarea carieră și dezvoltare intelectuală.

Vorbește-i copilului cât e ziua de lungă. Folosește orice pretext pentru a vorbi. Descrie-i, explică-i și povestește-i despre tot ceea ce faceți împreună. Studiile au demonstrat că viteza cu care copilul deprinde limbajul depinde de cantitatea și calitatea interacțiunilor verbale directe cu tine.

Explorează ritmurile limbajului. Încurajează-ți copilul să fie atent la cadențe și tipare ritmice ale limbajului, folosind jocuri cu degetele și poezioare, cântă-i cântecele și recită-i poezioare pentru copii.

Citește-i copilului toate felurile de cărți. Stabilește un ritual și o rutină prin care să îi citești cu voce tare în fiecare zi.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bebe.forumulmeu.ro
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 40
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Limbajul   Mier Iul 09, 2008 4:57 am

nici alex al meu nu se prea grabeste sa-si dea drumul la gurita, dar a mai invatat cateva cuvinte dar nu cine stie ce.

bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 34
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Limbajul   Mier Iul 09, 2008 10:45 am

noi avem ceva cuvinte noi dar nu multe.zicem baie si arde la fiecare 5 minute Laughing , bebe,nena(nenea),
Sus In jos
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 40
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Limbajul   Mier Iul 09, 2008 6:24 pm

ieri am fost la piscina cu alex si au mai venit si alti baietei mai maricei ca el, cand vede copii el la toti le spune" hi bebe" indiferent ca au 6 luni sau au 6 ani. Asa ca un baietel de vreo 5-6 anisori tare suparat i-a raspuns lui Alex ca el nu e bebe dar al meu tot " hi bebe " il striga . Saracul baiat era asa de suparat si ii tot repeta lui Alex ca el nu e bebe Laughing

MesajSubiect: Re: Limbajul   

Sus In jos

Limbajul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Copii 1-3 ani :: Primele cuvinte-
Mergi direct la: