Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Somnul micutului tau , in intrebari si raspunsuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Somnul micutului tau , in intrebari si raspunsuri   Mier Feb 20, 2008 2:41 am

Mofturile la ora siestei, treziri si plansete in miez de noapte , somn agitata?Aici veti gasi raspunsuri la intrebarile pe care ti le pui , cu siguranta , cand vine timpul de facut nani , fie ca micutul e sugar , fie ca deja e la varsta scolara.
De ce nu poate fi mai simplu ?...
Ba se trezeste in miez de noapte si cere biberonul , ba se agita in somn , ba are cosmaruri , ba ii cade suzeta din gurita.
In toate cazurile adio nopti linistite , pentru mari si mici deopotriva!
Cat despre momentele de dinainte de nani-nani ce sa mai vorbim!Vrea sa-i canti sau sa ii spui trei povesti , nu poate pune geana pe geana far perna preferata sau fara o lumina aprinsa sau pur si simplu refuza sa se duca la culcare ,.Probleme cate-n luna si in stele !!
La intrebarile si nedumeririle tale legate de somnul framanatat al juniorului tau vom incerca sa gasim raspunsuri

Ultima editare efectuata de catre roxana23 in Mier Feb 20, 2008 3:05 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Somnul micutului tau , in intrebari si raspunsuri   Mier Feb 20, 2008 2:44 pm

Alex inca se trezeste noaptea ; are si nopti cand doarme pana dimineata , dar sunt mai rare .
Asa ca ma ridic din pat , ma duc la patutul lui si-i pun suzeta . Daca se linisteste e bine , dar daca se repeta de cateva ori la intervale scurte , prefer sa-l iau langa mine . Asta ca sa pot dormi si eu :cyclops: .
De adormit , adoarme repede , dar leganat in brate 😢 .

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 40
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Somnul micutului tau , in intrebari si raspunsuri   Mar Mar 04, 2008 11:19 pm

Alex cand era mai mititel adormea singurel, rar se intampla sa stau langa el, il puneam in patut si plecam in alta camera, decand am venit in America l-am luat cu noi in camera ca imi era mai usor mie (comoditatea bat-o vina) iar somnicul de amiaza era un chin , pana am renuntat. Dar am gasit ceva ce merge , i-am cumparat cu cortulet in care pe timpul zilei intra in el si se joaca cu mingile iar la amiaza il trasformam intr-un pat in care doarme cu placere. Pun doua perini in el si am plecat dincolo, il aud cum povesteste se joaca dar pana la urma adoarme, dar lucrul de care ma bucur este ca sta singurel nu mai are nevoie de mine.

moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Somnul micutului tau , in intrebari si raspunsuri   Mier Mar 05, 2008 1:46 pm

Avem si noi un cortulet masinuta , dar Alexandru nu se joaca in el ; cred ca e inca prea mic . A inceput sa mai intre cate putin , dar il darama si apoi nu-l mai intereseaza :) .

Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Somnul micutului tau , in intrebari si raspunsuri   Joi Apr 17, 2008 2:53 pm

Ayan doarme toata noaptea de la 21 pana pe la 7:30 -8 se mai trezeste de 2 sau 3 ori sa bea suculet si dupa se culca inapoi.Defapt Ayan de cand sa nascut a dormit foarte bine noaptea nu am avut probleme , cel mai raue ca doarme tot cu mine si tre sa il obisnuim sa doarma singurel pentru ca e deja marisor
va pup
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

Numarul mesajelor : 918
Varsta : 37
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Somnul micutului tau , in intrebari si raspunsuri   Joi Apr 17, 2008 3:37 pm

Ana seara se culca pe la 10 si doarme pana la 9 dimineata (cateodata si 10) dar se trezeste noaptea de cateva ori bune sa beie ceiut sau apa mai nou. dupamasa se culca pe la 1-1:30 si doarme in jur de 2 -2 ore jumate. As vrea sa scap de bautul ceaiului noaptea ca nu mai scapam de pampers pe noapte niciodata. Poate daca raman acasa reusim impreuna sa scapam si de ceai si de pampers!
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Somnul micutului tau , in intrebari si raspunsuri   Joi Apr 17, 2008 5:56 pm

Alex de vreo doua luni imi doarme toata noaptea , nu se mai trezeste sa bea ceiut sau lapte . Alex dormea bine noapte decand l-am adus de la materniate, se trezea manca si adormea mai departe , de la ora 9 seara pna la 10-11 dimineata si acum imi doarme pana tarziu.

administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Somnul micutului tau , in intrebari si raspunsuri   Joi Aug 07, 2008 9:23 pm

3 greseli de somn usor

Iata 3 greseli pe care esti tentata sa le faci atunci cand bebelusul tau nu vrea sa adoarma usor sau se trezeste peste noapte.

1. Nu-l invata sa adoarma leganat in bratele tale. Mai mult, daca se intampla sa adoarma in timp ce il schimbi ori alaptezi, trezeste-l usor inainte de a-l pune in patut. Asa va invata sa adoarma singur.

2. Nu-l lasa sa bea laptele formula, ori alte lichide dulci cand sta pe spate. Dincolo de problemele pe care le poate avea cu dantura din cauza zaharului, creste riscul aparitiei infectiilor la ureche din cauza pozitiei.

3. Nu fugi imediat la el in timpul noptii daca il auzi plangand.
Nu va reusi sa se linisteasca singur daca stie ca vine mamica imediat sa-l adoarma. Lasa-l 5 minute si fii pregatita sa intervi doar daca vezi ca nu se linisteste.

Sursa: revista Mamica de azi.

MesajSubiect: Re: Somnul micutului tau , in intrebari si raspunsuri   

Sus In jos

Somnul micutului tau , in intrebari si raspunsuri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: totul despre familie si bebe :: Mamici si tatici incepatori.Probleme si solutii-
Mergi direct la: