Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Sucurile!o alta problema

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Sucurile!o alta problema   Joi Ian 24, 2008 3:25 pm

eu prefer sa ii dau baietelului meu sucuri facute in casa si apelez la cele din magazin doar in deplasari.cred ca asa e cel mai sanatos .macar acum sa il ferim de chimicale :D ceretete de sucuri aveti si cam ce cantitate bea ingerasul vostru?eu lui ay ii dau aproape tot timpul cat cere.doctorul meu mi-a spus ca pot sa ii dau cat vrea atata timp cat papa si e un suc facut in casa
voi cum procedati
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Joi Feb 07, 2008 12:20 am

Nici eu nu-i dau suc din comert . I-am dat cand am fost plecati de-acasa teddy si a baut atunci . Dar cand i-am luat si acasa o sticluta mica nu a mai vrut , ceea ce ma bucura .
Eu ii fac acum morcov cu mar , morcov cu portocala si cu para . Asta vara ii faceam si cu pepene galben , cu piersici si cu struguri .
Daca nu vrea sucul , are apa din belsug 👅 . Prefer sa bea apa in locul prostiilor care se gasesc in comert .

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Vin Feb 15, 2008 4:15 am

Am vorbit cu un prieten care este medic pediatru si ma sfatuit sa nu ii dau bebelasului meu suc TEDI deoarece contine foarte mult caroten si nu este bun.De altfel din aceasta cauza copii ca il beau au i culoare de ten mai galbuie si par mai palizi , si culoarea unghiilor i se schimba
asa ca am renuntat foarte repede
mai bine apa
Sus In jos
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 40
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Vin Feb 15, 2008 7:24 pm

A baut si Alex suc tedi dar nu foarte mult timp, am renuntat in favoarea sucurilor facute in casa

moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mier Feb 20, 2008 2:52 pm

Eu chiar am o prietena al carei copil s-a ingalbenit de la teddy . Din fericire , dupa ce nu i-a mai dat , si-a revenit la normal .
Recunosc ca-i dadea zilnic , dar daca ii dai ocazional , nu se intampla asa ceva . Oricum , eu nu-i mai dau deloc .

Sus In jos
laurms
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 48
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mier Feb 20, 2008 7:24 pm

nici eu nu i-am dat Andreei sucuri cumparate. Ii fac in casa, daca e. Dar ea prefera fructele in stare naturala,ca sa zic. In rest bea apa si ceai.
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mar Mar 04, 2008 10:22 pm

Astept cu nerabdare vara ca atunci si fructele sunt mai accesibile ptr toate buzunarele, Alex iubeste sucul de portocale, ne cam chinuim cu restul fructelor dar trebuie sa incercam in continuare.

administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Vin Apr 18, 2008 2:29 am

Dar oare celelalte sucuri nu sunt bune?
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mar Mai 06, 2008 2:08 pm

roxana23 a scris:
Dar oare celelalte sucuri nu sunt bune?
Care celelalte ? Sora mea ii da fetitei granini , pfaner si nu mai stiu ce . Teoretic sunt mai apropiate de natural , dar cine poate sti cu siguranta ?? Pe de alta parte , in curand vor fi maricei si vor bea fara stiinta noastra , asa ca e mai bine sa fie cat de cat obisnuiti si cu ceea ce se gaseste in comert .
Eu tot nu-i dau sucuri ; cand va cere se schimba situatia , dar deocamdata bea ce-i dau eu Very Happy Very Happy ( adica apa Laughing Laughing ) .

Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

Numarul mesajelor : 190
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mar Mai 06, 2008 2:14 pm

eu am considerat mereu ca orice dureaza mai mult are conservanti, daca ne uitam pe sticlele de suc au valabilitate cel putin un an, pe cand sucul facut in casa in cateva ore se strica. eu nu-i dau sucuri ii fac in casa ce-i drept ei nu prea-i plac, uneori insa ma gandesc daca mai e ceva natural pe piata sau in magazine, ca si fructele si legumele sunt stropite cu diverse solutii . ma gandesc cu groaza ca va creste si va incepe sa manance numai prostii Sad , pana atunci insa eu o feresc cat pot
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mar Mai 06, 2008 6:22 pm

pe piata romaneasca nu exista sucuri naturale 100% , chiar daca scrie pe cutie ca sunt naturale, mi-a spus cineva care lucreaza la o firma cu concentrate ptr sucuri, esente. Cat pot mai mult vreau sa evit sucurile din comert, ii fac eu suc de portocale, ceaiuri, si apa deocamdata. Nu-i dau sucuri acidulate are tot timpul cand va mai creste si nu o sa pot fi cu ochii tot timpul pe el sa bea si alte tampenii, deocamdata eu sunt la conducere. Laughing

bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mier Mai 07, 2008 1:05 pm

noi apelam la sucuri(de cele mai multe ori prigat) doar cand suntem plecati in deplasari lungi si ramanem fara apa sau nu avem canita la noi
de sucurile de casa din pacate s-a plictisit dar nu-i lipseste niciodata apa
Very Happy
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.patrick0andrei2.piczo.com
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Joi Iul 03, 2008 3:18 pm

Sucul este o băutură dulce, care creează dependență pentru copii. Și numai de tine depinde ca micuțul să nu devină dependent.

De ce nu este sănătos sucul? Este sănătos, dar dacă este consumat în cantități moderate – adică nu mai mult de 120 până la 180 ml pe zi. Dacă bea mai mult de atât, aportul de zahăr este prea mare, asociindu-se cu diaree și subnutriție. Sucurile în cantități mari înlocuiesc alte alimente mai sănătoase, cum ar fi laptele și alimentele solide. Mai mult, datorită acidității crescute, sucurile de fructe pot crește incidența cariilor dentare. În țările dezvoltate, cea mai frecventă cauză de subnutriție este excesul de sucuri!

Încearcă să restrângi consumul de sucuri de fructe la perioada mesei, și să oferi alternative mai sănătoase, cum ar fi laptele sau apa simplă între mese. Sucul natural de fructe este mai bun decât băuturile răcoritoare sintetice. Citește cu atenție etichetele, și ai grijă ca micuțul să nu cedeze ispitei de a consuma suc în loc de gustări.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bebe.forumulmeu.ro
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mier Iul 16, 2008 9:41 am

Offffffffffffffffffffffffffffffff......sucurile astea , ayan deja a inceput sa refuze unele alimente din cauza lor , va fi foarte greu sa il dezvat Sad
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 34
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mier Iul 16, 2008 12:12 pm

noi inca nu ne luptam cu scucurile 118 Carla cunoaste deocamdata numai sucul facut de mine acasa. sucuri din magazin nu iam dat inca,nu am lasat-o nici macar sa guste ca sa nu fie tentata. din pacate inevitabilul se va produce la un moment dat No

ai dreptateLaly. cum sa fie naturale? la cate sucuri sunt in fiecare magazin.... da unde au crescut toate acele fructe? sa fim seriosi
toate aromele sunt sintetice si atat de concentrate in forma in care se folosesc la preparare incat daca te stropeste pe piele provoaca arsuri. ii adevarat ca se folosesc cantitati mici asa ca sunt foarte diluate in sticla de suc care ajunge pe raft dar tot otrava se numeste pale
Sus In jos
chry1
bebelus2
bebelus2

Numarul mesajelor : 1440
Data de inscriere : 06/04/2008

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mier Iul 16, 2008 6:02 pm

Nici eu nu i-am dat inca sucuri cumparate,si nici nu o sa o fac curand.
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mier Iul 16, 2008 6:44 pm

si cand merg in oras sunt cu sticluta de apa dupa mine, am o prietena cu care iesim si fetita ei cam de aceasi varsta cu alex, ea ii da sucuri acidulate si neacidulate pe langa asta foarte reci cu gheata, defapt asa beau toti copii de aici, eu niciodata nu i-am dat apa, sau sucul de la frigider . De multe ori a incercat sa-i dea si lui Alex " ca doar nu are nimic daca bea" , dar am spus nu, fiecare face cum crede de cuvinta ptr copilul lui.

bebelus2
bebelus2

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mier Iul 16, 2008 6:49 pm

Cand mergem afara ii dau ceai sau apa plata,nici eu nu sunt de acord cu sucurile cumparate.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mier Iul 16, 2008 11:04 pm

Vad ca Alex tot cu apa o tine ; i-am luat de curiozitate un teddy play , dar l-a interesat doar un pic , la inceput ca-i placea sa bea din sticla . Pana la urma am baut eu sucul si lui i-am pus apa , sa se distreze in continuare .
Ma bucur ca nu-i plac sucurile din comert . I-am dat un pic de fanta si i-a placut , dar cred ca din cauza acidului . Oricum , asa ceva nu prea bem nici noi , asa ca nu-s sanse sa devina dependent .
Ii place foarte mult berea Shocked . Ii dau voie sa inmoaie suzeta in pahar si e tare fericit Laughing .

Sus In jos
chry1
bebelus2
bebelus2

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mier Iul 16, 2008 11:05 pm

Vezi...ai grija poate il faci sa dea cu alcoolul Laughing Laughing mana. Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Mier Iul 16, 2008 11:08 pm

Sa stii ca niciodata nu mi-au placut fazele " da-i si lui sa guste , ca n-o fi foc " . Dar uite ca la bere am gresit un pic Embarassed si i-am dat voie cu suzeta . La cat de rar se intampla , nu cred ca va deveni dependent Laughing Laughing .

Sus In jos
chry1
bebelus2
bebelus2

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   Joi Iul 17, 2008 7:17 am

Nu se stie niciodata Surprised Surprised Surprised
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sucurile!o alta problema   

Sus In jos

Sucurile!o alta problema
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: totul despre familie si bebe :: Mamici si tatici incepatori.Probleme si solutii-
Mergi direct la: