Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

bebe II

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

Numarul mesajelor : 918
Varsta : 38
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: bebe II   Dum Iun 29, 2008 12:14 am

Suntem terminati de caldura asta, cum tot fac curent in casa bineinteles ca am luat si eu o doza si ma chinuie de numai nu. in rest suntem bine, miscam in voie buna doar seara, si toata noaptea Laughing Ultima mea speranta este ca va fii exact invers dupa ce va iesi din burtica, adica sa doarman oaptea. Ana era cumintica in burtica de nici nu spuneam ca sunt insarcinata in schimb dupa ce a iesit...... am simtit din plin ca sunt mamica Shocked Laughing
Am uitat sa va spun ca la control nu a vrut nici cu ruptul capului sa se miste, degeaba am asteptat cu aparatul ala in mana sa apas cand misca, mai nimic, cred ca si cand l-am simtit si-a schimbat doar pozitia, nu i-o fii fost confortabil. Nici la eco nu a vrut sa isi mute manutele de la fata, dormea ce mai, ce l-am deranjat, nu? Laughing am uitat sa va spun ca sta deja cu capul in jos, s-a intors deci.
Asa o spaima ma ia numai cand ma gandesc ca se apropie momentul de nici nu va puteti inchipui, o groaza de emotii, frica si .... Doamne cum o sa fie nasterea, cum o sa fie in spital, cum o sa ma descur acasa!!!!!!!!!!!!!!!! UUUUUUUUuuu i'm scared!!!!!!!!!!!!!!! Dar cand nu mai pot se teleporteaza cate o nasica sa ma mai ajute, nu? Laughing
Va las acuma dragele mele, mai vorbim. Va pup si va doresc zile racoroase!!!!!!!!!!!!! 44 44 44 97 97 97
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 41
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: bebe II   Dum Iun 29, 2008 3:28 am

daca ar fi asa de usor cu teleportatul acum as veni Laughing , cel putin o sa fim aproape de tine cu gandul si sufletul daca fizic nu putem

moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: bebe II   Dum Iun 29, 2008 8:38 am

O sa fie bine Cristina ! Alexandru al meu a fost destul de cuminte in burtica ( ma ia cu fluturasi in stomac cand imi aduc aminte senzatiile traite ) , a fost destul de cuminte si ca bebelus , iar acum se "razbuna" Laughing . Ma solicita la maxim ; abia astept sa ma pot intelege cu el .
Hai ca 2 luni trec repede Smile .

Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 34
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: bebe II   Mar Iul 01, 2008 4:18 pm

dar la ce maternitate nasti si in ce judet???
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

MesajSubiect: Re: bebe II   Mar Iul 01, 2008 4:59 pm

la maternitatea Bega din timisoara, noi suntem din Arad!
nu mai putem de cald!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Si iara am facut curent azi noapte, e groaznic!!!!!!!!!!!!!!!!
vorbim mai pe seara!!!!!!!!! Va pupam!1
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

MesajSubiect: Re: bebe II   Mar Iul 01, 2008 11:48 pm

Na acuma ma simt mai bine, e racoare e chiar placut sa stai pe afara.Mor de cald toata ziua
Azi de dimineata de pe la 6 m-am trezit si l-am trezit si pe sotul din cauza curentului, dupa aia am mai cucait un pic dar ..... nu ma pot odihni de nici o culoare. Deja incepe sa imi fie incomod sa stau in aceeasi pozitie mult timp, normal se apropie sfarsitul si bineinteles noul inceput, nu? Deja se simte tot mai tare miscarile lui Pirtimirti din burtica, cateodata e chiar incomod. Dar astea nu conteaza, sanatos sa fie si sa mergem cu bine pana la capat.
Ana a invatat sa merga cu bicileta cu trei roti, asa pedaleaza prin curte ca si o soferita de formula unu. Acuma i-a cumparat mama mea si una cu doua roati si cu roti ajutatoare, asa frica ii e sa mearga cu ea, ca trebuie sa isi mentina un pic si echilibrul. Dar incetul cu incetul invatam noi si cu asta, ne invingem frica.
Va las dorindu-va noapte buna!!!!!!!!!!!!!!!!!! 44 48
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: bebe II   Mier Iul 02, 2008 7:00 am

cristinuta ma omori cand te aud ca stai in curent No , te rog sa te protejezi mai mult, stiu ca iti este foarte cald si tot mai greu ca e burtica asa de mare dar sa sti ca nu e bine sa stai in curent si chiar nu-ti trebuie complicatii pe ultimii metri , asa ca fi cuminte inca un piculut pana vine 91 , sa nu mai aud ca stai in curent ca vin la tine si iti dau bataita 44

graviduta noastra
graviduta noastra

MesajSubiect: Re: bebe II   Joi Iul 03, 2008 11:05 pm

Laly draga in casa nu mai am curent dar problema e ca daca adie vantul pe afara si stau cumva un pic in curent seara vai de capul meu. Am ales astuparea urechii bolnave cu vata, na amu sa ma vezi cand vorbeste careva in dreapta mea: ori nu aud si nu reactionez in nic un fel, ori incep ca si babele : Haaaa? Ce ai zis? Laughing Azi m-am simtit mai bine, era pe afara mai racoare asa ca am stat mai tot timpul prin curte. Incep in schimb sa ma obosesc ca frastul de repede, sa ma doara spatele, sa spal 2-3 pahare-mai fac o pauza, iara spal, iara pauza. E perioada cea mai grea, ultimele 100 de metrii. Dar nu mai avem mult si vin cu poze cu Davidutul, si cu fratii impreuna. Abia astept. !!!!! Asa mandra o sa fiu cred ca , cand ii vad impreuna pe cei doi pui ai mei, de numai nu!!!! Embarassed
Pupacim cu drag nasicile!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: bebe II   Joi Iul 03, 2008 11:27 pm

Si noi abia asteptam poze cu david.Te inteleg , chiar acum e cel mai greu dar mai e putin si gata Very Happy
te pup si ai grija de tine
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

MesajSubiect: Re: bebe II   Mar Iul 08, 2008 11:24 pm

offfff cand ma gandesc ca mai e chiar doa un pic ............... hmmmm ........... am vb cu o mamicuta si ea imi zicea azi ca mai are 11 saptamani si era tare tare fericita si entuziasmata, eu repede am calculat ca stiam ca nasc inaintea ei si ............... mai am cel mult 8 saptamnani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mi-e groaza!!!!!!!!!!!!!!!! Am auzit tot feluri de povesti despre spitalul din timisoara, si ce strictete si ............... Bine nu bag acuma toate povestile in seama, dar oricum mi-e tare groaza!!!!!!!!!!!
In rest suntem bine, acuma deja cateodata cand se misca bb chiar ma doare, ba isi baga manutele , ba piciorutele si asa il simt de numai nu!!!! Vedeti cu Ana nici de astea nu am avut. Am zile cand sunt super activa, si cand simt ca pic din picioare daca nu ma culc. Da stiu ce spuneti: MAi ai un pic!!!! Pai tocmai asta ma inspaimanta Laughing
Acum va las sa dormiti urandu-va somn usor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: bebe II   Mier Iul 09, 2008 4:13 am

hai cri ca suntem langa tine sa te incurajam, si in curand o sa-l vedem pe finutul , sa-i dai un pupic din partea mea duce ce il tociti voi de pupicuri de la mami , tati si ana, sa nu ma uiti si sa-l pupi si din partea mea si sa-i spui ca e de la nasica din america Laughing

graviduta noastra
graviduta noastra

MesajSubiect: Re: bebe II   Mier Iul 09, 2008 3:12 pm

Am fost la sfarsit de saptamana la mami mea la masa si fratele meu a reusit sa imi faca niste poze. Uite cam asa arat acuma inainte de nastere la doar cateva saptamani:

Male mit, cum ar spune Ana (mare mis) Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 35
Localizare : LISABONA

MesajSubiect: Re: bebe II   Mier Iul 09, 2008 7:30 pm

44 ce burtica mare si frumoasa . curaj .inca un pic si vedem poze cu bb mic Very Happy
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: bebe II   Mier Iul 09, 2008 7:47 pm

vine davidut imediat se vede ca nu mai are rabdare in burtica Laughing face tumbe

graviduta noastra
graviduta noastra

MesajSubiect: Re: bebe II   Mier Iul 09, 2008 11:13 pm

Da vine Davidutu imediat!!!! Vai groaza mi-e. azi am fost la cumparaturi si ne-am uitat un pic la hainute pentru nou nascuti. Offf ce interesant a fost, era ciudat ca nu ma uitam dupa floricele si funtite, dupa roz sau rosu, de acum trebuie sa ma uit si la masinute si la albastru. Bine nu neaparat, dar asa e frumos. Pana la urma nu am cumparat nimc, mi s-a parut ca otate sunt mari pentru un nou nascut!!! Laughing Imi aduc aminte ce caciulita mica mitittica avea Ana in spital 56
Acuma incep sa ma confrunt cu o gramada de sentimente: de frica si spaima de nastere, de curiozitate: oare cum arata, e la fel de frumos ca Ana?, Sunt curioasa peste masura, oare cum o sa acomodez cu el, si multe multe altele. acuma deja am fetita mare si parca e ciudat ca o sa o iau de la capat. Dar bineinteles ca e asteptat cu nerabdare, multa iubire si drag Davidulul nostru!!!! 67
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

MesajSubiect: Re: bebe II   Vin Iul 11, 2008 2:16 pm

Mai nasicile trebuie sa va spun ca, cu trecerea timpului tot mai greu imi este, ma doare ingrozitor spatele, seara nu imi gasesc locul, nu pot sa dorm toata noaptea, ba de cald, ba ca pur si simplu nu ma lasa Davidutu. Asa tare ma doare cateodata cand se misca de numai nu. Nu ma mai lasa nici pe o parte sau alta sa dorm. Asa ca deja arat ca o buha cand se oua, asa umflate si cearcanate imi sunt ochii Laughing Saraca Ana nu mai intelege nimic, ba imi doare burta, ba nu am chef, ba ma simt rau. Dar ma incurajez ca nu mai este mult si stuncea............... nu mai dorm nici atata Laughing Laughing Laughing
Va pup si sa aveti un weekend placut si relaxant.

Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: bebe II   Mar Iul 15, 2008 12:12 am

Abia asteptam sa vina bebita.Stim ca iti este foarte greu acum dar tre sa stai linistita si relaxata , sa nu faci nimic si sa gandesti pozitiv
te pupam si ai mare grija de tine
sunt foarte curioasa cum reactioneza Ana.Sa nu uit sa iti dau o ideee .Sa facu poze cu Ana cum iti pupa burtica ,sunt niste amintiri foarte frumoase Very Happy
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

MesajSubiect: Re: bebe II   Mar Iul 15, 2008 1:18 am

Multumesc de idee Roxana draga, sincer nici nu m-am gandit. Deja cred ca am intrat intr-un stres continuu cu nasterea asta. Ne radem de Ana, cred ca simte si ea ca se apropie momentul mare si cand ii spune hai asculta-l pe Davidutu spune: Da da, iala m-a lovit, iala face semne, stiu .... e untu in butica la mama!!! Si toate astea cu o fata tare tare plictisita Laughing Laughing Laughing Cred ca mare-i va fii mirarea cand il ducem acasa, ca intr-adevar a venit fratiorul!!!! Laughing
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: bebe II   Joi Iul 17, 2008 7:14 pm

ce mai faci cristina? cum rezisti pe calduri? Ai mai fost la control? Tot 800 lei se dau la mamici?

graviduta noastra
graviduta noastra

MesajSubiect: Re: bebe II   Vin Iul 18, 2008 10:28 pm

Nasicile mele dragi mie tot mai greu imi e, tot mai tare apasa pe vezica si umblu mai mereu la baie. Daca plecam undeva in oras trebuie sa gasim locuri unde prin apropiere sa fie wc sau macar sa cunoastem pe cine (care lucreaza prin preajma) sa ma pot duce in caz de urgenta. Nici la cumparaturi nu prea mai ma pot duce, doar daca nimeresc momentul sau in supermarketuri sa pot iesi la baie oricand. A inceput sa ma doara si spatele, salele, si chiar si lucrul de acasa cateodata imi pare un chin, spal vasele cu pauze, si de gatit la fel. Calc rufele stand pe scaun. Dar nici pe scaun nu prea mult ca e inconfortabil si mi se umfla picioarele. La control ma duc in 23, abia astept sa ma mai linsitesc un pic, parca daca vorbesc cu medicul meu totul revine la normal, adica ma linistesc. La noi in arad in ultima vreme nu au fost calduri asa mari, a scazut mult temperatura care pe mine ma bucura tare tare mult.
Da tot 800 lei se dau si acuma:alocatia 200 si ajutorul 600, dar in total tot 800 sunt. Nu mai imi gasesc pozitia in care sa dorm, asa ca de multe ori ma enervez ca nu pot dormi noaptea, iar ziua doar reprize a cate un ceas, ceea ce cateodata ma oboseste si mai tare. Oricum, daca noaptea asta nu dorm, maine nu sunt buna de nimic, si atunci frast am ca nici mancare nu pot face, nici treburile prin casa si nici cu Ana draga de ea nu ma pot ocupa doar din pat intinsa. Tot norocul meu e in Petre ca ma ajuta mult si intelege situatia (ba ca nu apuc sa fac mancare, ba ca nu sunt haine calcate, sau chiar fuge toata casa)
Dar nu mai este mult si atunci ........ poate nu o sa mai am nici atata timp si putere o perioada. Dar incerc sa fiu optimista si oricum trecem noi si peste astea.
MA gandesc de multe ori cu groaza la momentul nasterii dar ceea ce ma preocupa mai tare ,culmea , e ca nu o vad o perioada buna pe printesica mea Ana. Nu m-am despartit de ea pana acuma doar pentru o seara si si aia mi s-a parut o vesnicie. I n loc sa iasa o "seara romantica" iesea adesea "o seara lunga si trista" ca imi era dor de gonghita. Ce sa mai, ea e centrul meu de viata, chiar daca unii cred ca sunt cam exagerata. Deocamdata asta e, e aerul pe care il respir si in curand vor fii doi ingerasi fara de care nu pot trai.
Na acuma mi-am varsat sufletul pe aici, cred ca de vina sunt hormonii Laughing
Sa ma iertai daca v-am plictisit, dar intr-un jurnal mai sunt si zile de astea si ma cam apasa momentul mult asteptat. Sapatamana viitoare o sa iau orasul la puricat ca sa imi fac bagajul pentru matern, si sa mai cumpar cate ceva pentru noul membru al familiei. Ca dupa nastere nu o sa imi arda de cumparaturi. s bineinteles si pentru Ana trebuie sa fac niste cumparaturi. Si cand ma gandesc ca imi fac bagajele pentru matern............... hmmmm............. ma apuca groaza. Dar o fii bine, stiu asta.
Acuma va las, nu va mai plictisesc.
Va pup cu mult mult drag!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I love you 44
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: bebe II   Vin Iul 18, 2008 11:25 pm

Lasa mai Cristina , ca trec toate . Nu-ti fa griji de treburile casnice ; bine ca te intelege sotul . Nici eu nu am facut mare lucru in ultima parte a sarcinii si nici o perioada destul de lunga dupa ce am nascut .
Va pupacim si noi , pana va zapacim 97 .

Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

MesajSubiect: Re: bebe II   Mier Iul 23, 2008 11:14 pm

Buna nasicile noastre dragi!!!!!!!!!!
Azi am fost la control sa vedem ce mai face BB David si mi s-a spus ca totul e ok, Davidutu are deja 2750 gr e maricel si mi-a zis medicul ca e frumusel foc Embarassed Daca el zice asa o fii nu? Laughing Mie iara mi s-a parut ca seamana cu Ana si ca e dolofan, am vazut ce falcute dragalase are. OOO deja abia astept sa iasa sa il pup. Acus acus o sa am doi ingerasi!!!!!!!!!!!!!! Am vorbit si de nastere cum va fii luand in considerare ca deocamdata cordonul e in jurul gatului, dar mi s-a spus ca daca nu intervine nimic grav si nu va fii foarte marice, ramanem totusi la nasetere normala. In caz ca va fii in jur de 4 kg 4.5, cordonul pune in pericol fatul si eu nu pot naste se va face cezariana. Mi-e un pic groaza dar asta e, cred ca deja curiozitatea si dorul de a-l cunoaste este mai mare decat orice teama. Ana cu tati au venit dupa mine si s-au bagat pe holul de asteptare. Ana imediat a intrebat: Unde e doctorul? eu i-am raspuns acolo inauntru, Ea: Unde e fratiorul meu? La scos? Eu: inca nu. Mamicile de acolo radeau cu o pofta de Soarele meu de numai nu!!! Draga de ea si ea astepta deja cu nerabdare pe Davidutul nostru drag.
Maine poimaine vreau sa ma duc sa imi mai fac niste cumparaturi ca sa imi pot face bagajul pentru matern!!!!! Pa luni m-am programat la coafor sa ma tund scurt, ca nu mai vreau sa a chinui cu parul ca si cand am nascut-o pe Ana. Si pe Ana o tund un pic, doar foarte putin din varfuri.
In rest ce sa mai zic, sarcina e foarte joasa, ma apasa pe vezica de mor, pe oase, abia ma mai misc, sunt un elefantel Laughing Cand se intinde ma doare si aia, dar asta e, mai un pic si il tin in brate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 56
Acuma va las si va mai tin la curent!!!!!!!!!!!!!
Va pup cu drag!!!!!!!!!!!!!!!!! 67 97 97 97
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 35
Localizare : LISABONA

MesajSubiect: Re: bebe II   Joi Iul 24, 2008 12:08 am

vai abia astept so iau pe urmele tale,adica sa intru si io aici si sa povestim de bb2 Embarassed
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: bebe II   Joi Iul 24, 2008 7:14 am

ma bucur sa aud ca davidut e bine si creste mititelul in burtica lui mami, chiar daca o mai chinuie el pe mami lui cu piciorutele cand se intinde Laughing , ce sa faca si el saracutul spatiul e tare mic. Va pupam pe toti 97 , Alex trimite pupicuri cretolinei

moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: bebe II   Joi Iul 24, 2008 7:57 am

Sa speram ca nu va fi nevoie de cezariana . Si Alex a avut o circulara de cordon , dar s-a descurcat bine medicul . Adevarul e ca era ok cu vreo cateva zile inainte de nastere . Mi-a stat inima cand l-am auzit pe dr zicand "o circulara de cordon" si apoi m-am relaxat ca a zis "s-a rezolvat" . El a avut 4,200 kg Shocked .
Hai ca trece repede timpul si o sa-l pupi pe falcute !

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: bebe II   

Sus In jos

bebe II
Sus 
Pagina 7 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Vreau un bebe :: Jurnal pentru ingerasii nostri :: jurnalul gravidutei - cristinarat-
Mergi direct la: