Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Cand e momentul sa mergem la gradinita

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Mier Mar 19, 2008 12:30 am

Baietelul meu in toamna va avea doi anisori si 4 luni si am decis sa il inscriu la gradinita particulara.Am ales acest lucru deoarece ayan este foarte atasat de mine si poate asa se va obisnui si cu alte persoane si pe langa asta se va simti in alt mediu.Voi ce spuneti .La ce varsta ati inceput?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
ankka
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 22
Varsta : 38
Data de inscriere : 27/01/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Vin Mar 21, 2008 8:55 am

Totul depinde de el, de cat de pregatit va fi atunci pentru gradinita. Noi am asteptat pana dupa 3 ani cand l-am inscris la gradinita, dar sunt si multi copii foarte activi si dezinvolti care incep mai devreme gradinita. Noi am ales o gradinita de stat, dar cu predare in limba germana. Nu stiu cat conteaza daca e de stat sau particulara, cea mai importanta pana la urma e educatoarea. De ea depinde cat de repede se acomodeaza micutul/micuta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Vin Mar 21, 2008 3:20 pm

Nepotica mea Maya a mers la gradinita particulara putin dupa 2 ani , apoi a transferat-o la stat .
Diferenta intre stat si particulara ( in afara de bani Shocked ) este ca la a doua sunt mai putini copii in grupa si personalul de acolo se poate ocupa mai in amanunt de fiecare copil in parte . Si la mancare sunt ceva deosebiri , dar nu la modul ingrijorator .
Nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar la stat sunt si copii din medii mai scazute ca intelect , iar Maya a invatat sa vorbeasca urat .
Eu , de ex , nu-mi permit gradinita particulara asa ca Alex va merge la stat . Daca voi fi nevoita sa incep serviciul , asta se va intampla fix la 2 ani 75 pt ca nu am cu cine sa-l las .

Sus In jos
alina
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 50
Varsta : 37
Data de inscriere : 24/01/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Sam Mar 29, 2008 4:55 pm

halil in toamna face 2 ani si 9 luni si deja lam inscris la o gradinita de stat.vom vedeace va fi pt ca halil este foarte atasat de mine ,neavand cu cine sal las si neavand prea multe persoane in jurul nostru..va pup
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Dum Mar 30, 2008 3:14 am

Alina cred ca ne aflam in aceeasi situaie .Nici eu nu stiu cum va reactiona Ayan .Dar sunt sigur ca va plange foarte mult Crying or Very sad
Nu stiu cum vom reusi , poate gasim o solutie pana atunci
Sus In jos
ankka
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 22
Varsta : 38
Data de inscriere : 27/01/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Lun Mar 31, 2008 7:19 am

Sincera sa fiu, si eu mi-am facut mari probleme de felul in care va reactiona cand va merge la gradi. Vladic nu vroia sa stea niciodata la locurile de joaca pentru copii fara mine, era (si este)foarte mamos. Dar culmea, ca la gradi s-a obisnuit foarte repede. A plans si aici in prima saptamana, dar apoi s-a adaptat rapid in colectivitate.
Sus In jos
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 40
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Lun Mar 31, 2008 8:32 am

Imi fac mari griji pentru Alex cand va fi momentul sa-l ducem la gradinita , e foarte atasat de mine ,nu ma scapa din ochi deloc, chiar daca e cu tatas-o tot pe mine ma striga si plange daca ies din camera si-l las cu tati. E foarte mamos , ma pupa toata ziua, cand se trezeste se urca pe mine si ma pupa pana ma trezesc Laughing

primii passi
primii passi

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 31
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/04/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Lun Apr 14, 2008 1:28 pm

eu l-am inscris pe robo la gradinita particulara si acuma astept sa-l duc sa vad cu reactioneaza.nici el nu prea sta fara mamai si tati,desi l-am lasat de multe ori la mama.acum sa vedem Very Happy
Sus In jos
geaninaandries
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 31
Localizare : botosani
Data de inscriere : 28/04/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Mar Mai 06, 2008 10:09 am

noi o vom da dupa 3 ani, si cred ca nu voi avea probleme prea mari cu ea pt ca ii plac foarte mult copiii, si cu greu se desparteste de ei, dar pana atunci o vom duce la tara la gradinita sa stau si eu cu ea ,sa se obisnuiasca cu copiii, educatoarea de acolo a spus ca putem veni oricand
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Mar Mai 06, 2008 6:48 pm

sorina a scris:
eu l-am inscris pe robo la gradinita particulara si acuma astept sa-l duc sa vad cu reactioneaza.nici el nu prea sta fara mamai si tati,desi l-am lasat de multe ori la mama.acum sa vedem Very Happy
ati inceput gradinita sorina?

administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Sam Iun 28, 2008 12:47 pm

La trei ani, copilul este pregătit să meargă la grădiniță. Grădinița îl va ajuta să-și construiască o viață socială activă, lucru extrem de important la vârsta lui. Pentru că unele grădinițe au liste de așteptare, nu e prea devreme să începi să te interesezi în această privință. Dacă nu știi cum să găsești grădinița potrivită, întreab-o pe asistenta ta de familie. Vei dori să vizitezi toate grădinițele pentru a o găsi pe cea potrivită pentru tine și copilul tău. O clădire îngrijită nu garantează că interacțiunea directă dintre personal și copilul tău este cea mai bună. Atunci când vizitezi grădinițele, planifică-ți timpul astfel încât să poți rămâne puțin și să vezi ce se întâmplă.
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 34
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Sam Iun 28, 2008 1:46 pm

si noi ne-am gandit sa incepem gradinita abia toamna viitoare. Carla va avea 2ani si 8 luni desi abia astept sa merg la lucru sa fac ceva. sa ma misc 22. oricum pana atunci sar putea sa stam tot aici asa ca.........

Ultima editare efectuata de catre cristina strete in Sam Aug 02, 2008 12:15 am, editata de 1 ori
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Sam Iun 28, 2008 7:42 pm

probabil ca pe alex o sa-l ducem la gradinita abia pe la 4 ani , defapt este o scoala pregatitoare inainte de scoala ptr ca nu cred ca o sa ne putem permite sa-l ducem de acum.

bebbelus
bebbelus

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Sam Aug 02, 2008 12:14 am

atat de mult poate costa gradinita? Shocked Surprised ingrijorator Exclamation
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Sam Aug 02, 2008 1:04 pm

Si noi din toamna mergem la gradinita Very Happy Desi o sa ma cam usture la buzunar Surprised 700 lei e pe luna .Dar in schimb stiu ca se va bucura si va invata lucruri noi si frumoase .Cei de acolo mi-au spus ca vor face jocuri , vor invata bunele maniere nu vor face "carte" nu as vrea sa ii rapesc copilaria Am o prietena care are fetita acolo deja de un an si e foarte multumita .A invatat-o multe lucruri noi.Acum papa singurica , stie cantecele si poezii , spune intotdeauna te rog si multumesc , si e mult mai responsabila.Fac excursii si viziteaza locuri interesante pentru copii.Fac mult sport Au cursuri de inot , dans , desen .Fac limbi straine si personalul care lucreaza este foarte cald .Dupa experienta care am avut-o cu ultima bona , cred ca e cea mai buna decizie
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Sam Aug 02, 2008 1:19 pm

mi se pare mult dar ii bine ca iti poti permite sa ii oferi ce-i mai bun
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Sam Aug 02, 2008 1:39 pm

Uffffff .......incerc sa fac tot posibilul sa reusesc !!!!!Pentru ca un babysitter costa cam 500 lei pe luna Surprised Sad si nu il invata atatea lucruri cat le invata acolo , cred ca e mai liber .O sa vedem
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Sam Aug 02, 2008 1:46 pm

partea cea mai buna este ca o sa fie intre copii
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Lun Aug 25, 2008 12:00 am

Avem foarte mari emotii si vad ca si Ayan e entuziasmat , defapt nu stiu cat intelege el dar la toata lumea le spune ca luna viitoare merge la gradinita .La inceput o sa ne fie greu deja imi imaginez cand o sa vada ca eu plec Surprised
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Lun Aug 25, 2008 1:59 pm

tinem pumnii 97
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

Numarul mesajelor : 918
Varsta : 37
Localizare : arad

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   Lun Aug 25, 2008 4:16 pm

Si noi incepem gradi luna viitoare, dar cred ca la noi o sa plang eu dupa Ana, nu invers Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa mergem la gradinita   

Sus In jos

Cand e momentul sa mergem la gradinita
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Copii 3-5 anisori :: Gradinita!!-
Mergi direct la: