Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Anemiile

In jos 
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 34
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Anemiile   Mar Mar 25, 2008 12:51 am

Generalitati :
Anemiile sunt boli ale sangelui , caracterizate prin scaderea numarului de hematii si /sau a cantitatii de hemoglobina.Anemiile sunt frecvent intalnite in prima copilarie , indeseobi la sugar , datorita numerosilor factori nocivi care actioneaza la aceasta varsta in conditii particulare (sistemul hematopoietic insuficient maturat , nevoi sporite de fier din cauza cresterii intense etc.)
Etiologie
Anemiile pot fi determinate de factori ereditari , infectiosi toxici-parazitari etc , care actioneaza cu precadere in perioada infantila
SIMPTOMOLOGIE :
Semnele clinice de anemie depind de gravitatea bolii .Primul simptom care atrage atentia este paloarea tegumentelor si / sau a mucoaselor . Bolnavul cu anemie mai acuza astenie , oboseala , stare de somnolenta , respiratie dificila etc.
La examenul obiectiv se pot constata modificari zgomotelor inimii (zgomote asurzite , sufluri ) etc.Din punct de vedere hematologic , se remarca scaderea numarului de hematii
Examenul hematologic se completeaza prin numararea trombocitelor , dozarea bilirubinemiei , a fierului seric (sideremia ) mielograma etc.
Clasificare:
-anemii hemolitice produse prin distrugerea exagerata a hematiilor
-anemii posthemoragice datorita unor pierderi de sange
-anemii carentiale prin insuficienta sau lipsa unor substante indispensabile formarii hematiilor : fier , vitamine , proteine etc
-anemii regenerative si aplastice
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 34
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Anemiile   Mar Mar 25, 2008 1:14 am

Caracter particulare privind anemiile copilului :
organele hematopoietice la copil reactioneaza intens fata de agentii nicivi si prin regenerare , pot sa inlocuiasca in buna parte hematiile alternate sau distruse . In acest mod , anemii grave se pot manifesta cu semne clinice discrete .La sugari si la copii mici exista o sensibilitate crescuta a hematiilor fata de orice cauza nociva , astfel incat aproape toate bolile perioadei infantile au repercursiuni si asupra sangelui ;diferiti agenti patogeni care lezeaza hematiile ating concomitent si alte elemente figurate ale sangelui , uneori chiar cu o intensitate mai mare9leucocitele) .Exista anemii specifice copilului (anemia prematurului , anemia laptelui de vaca etc ) care nu se intalnesc la adulti
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com

Anemiile
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Doctorii forumului :: Pediatrie-
Mergi direct la: