Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Baita de nota 10

In jos 
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 34
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Baita de nota 10   Sam Mar 29, 2008 1:04 am

Imbaierea sugarului reprezinta o parte din grija si atentia zilnica stricta care contribuie atat la igiena corporala ,cat si la cresterea rezistentei la frig , la boli ; totodata are un efect psiho afectiv important
Majoritatea sugarilor iubesc apa si se bucura de contactul cu ea .Se calmeaza , se relaxeaza si se considera un joc ; poate le aminteste si de viata din uterul mamei cand ei pluteau in lichidul amiotic .E destul de raspandita ideea cum ca nu e bine sa-ti imbaiezi copilasul in primele zile dupa nastere .Iar daca medicul recomanda ca anumite zone sa nu fie udate , nu putine sunt mamicile lipsite de experienta , care din teama de a nu face rau celui mic, amana prima baie pana dupa caderea bontului ombilical .Amanarea baietei nu face decat sa aduca un discomfort bebelusului , dar poate aduce si la aparitia stafilococilor cutanate.In cazul in care nu exista asadar nici o contraindicatie medicala , copilul dumneavoastra poate cunoaste dekiciile imbaierii inca din primele zile de viata , chiar inainte de caderea buricului.

Ultima editare efectuata de catre roxana23 in Sam Mar 29, 2008 2:49 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Unde se face baita?   Sam Mar 29, 2008 1:13 am

Orarul baitei are putina importanta , la fel locul (baie , dormitor ) si recipientul pentru apa .Insa daca ii veti face copilasului un program veti avea mai multe beneficii.
Pentru a evita variatiile de temperatura , cel mai potrivit loc este camera copilului , incalzita putin mai mult decat in mod obisnuit (24 -26 grade) . De altfel , pe tot parcursul operatiunii se recomanda pastrarea acstei temperaturi ,pentru asigurarea confortului termic al bebelusului .Nu este o regula ca baia sa se faca seara .Copilul poate fi la fel de spalat si dimineata , iar dupa ultimile indicatii pediatrice spalatul general al bebelusului in fiecare zi nu este obligatoriu mai ales daca locuinta nu iti ofera conditiile optime.Ceea ce trebuie sa respectati este faptul ca baita trebuie facuta intotdeauna inainte de masa . Un avantaj al baii de seara ar fi ca ambii parinti pot fi de fat si astfel copilul este mai relaxat , mananca bine si in cosencinta , va dormi mai mult si mai linistit
Atentie: nu este recomandabil sa luat sugarul cu dumneavoastra in cada mare , und apa va fi invadata repede de propriile dumneavoastra bacterii
Baita zilnica se justifica atat prin placerea pe care copilul o simte , cat si prin necesitatea de igiena , dar nu va culpabilizati daca nu aveti timp sa-l imbaiati in intregime

Ultima editare efectuata de catre roxana23 in Sam Mar 29, 2008 1:42 am, editata de 3 ori
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Cum se face baita ?   Sam Mar 29, 2008 1:31 am

Bebeusul n trebuie tinut incurent . De aceea nu uita niciodata geamurile deschise in camera in care se face baia. Temperatura apei poate varia intre 37-38 grade , verifica cu ajutorul unui termometru (daca nu aveti puteti sa verificati temperatura apei cu cotul sau cu incheietura mainii)A pa nu trebuie sa depaseasca o treime din inaltimea acestuia . Nu turna apa calda in timp ce micutul este deja in cadita .Eventual pregateste-ti separat alta cadita cu apa la temperatura potrivita.Mai intai , se curata fata , insistand pe toaleta ochilor si pe ceaa isi retragepicioarele , inseamna ca temperatura apei nu este cea potrivita.Dupa ce introduci copilul in apa externa a urechilor .Ochii se sterg cu comprese sterile , inmuiate in ser fiziologic , dinspre coltul xtern spre cel intern al ochiului .Se vor folosi tampoane separate pentru fiecare ochi , ca sa se evite transmiterea eventualelor infectii .Urechiile se sterg la exterior cu un prosopel moale , inmuiat in apa insistand pe zona din spatele lor.Abia apoi urmeaza baia propriu zisa:
IMiscarile dumneavoastra trebuie sa fie calme si sigure in tmpul baii sugarului , acordand atentie capusorului acestuia , in special cata vreme nu poate sa si-l tina singur. IPentru ca aceasta experienta sa fie si mai placuta si pentru a se depasi eventualele temeri , este bien sa-i vorbiti , sa zambiti , sa-i cantati sau sa va jucati impreuna cu el cu clabucii spumei de baie.ntrodu copilul in cadita , tinandu-l cu mana stanga astfel incat ceafa si capul sa se sprijine pe antebratul tau , iar cu mana dreapta ii sprijini funduletul .Daca isi retrage piciorusele , inseamna ca apa nu este cea potrivita.Dupa ce introduci copilul ii lasi piciorele libere .Cu mana dreapta incepi sa il speli .Pentru a nu-i fi frig bebelusul trebuie sa fie cu umerii in apa.Iei o cantitate mica de sampon si ii masezi bine pielea capului , fara sa freci ,.Clatesti samponul cu apa din abundenta si tamponezi cu un prosop uscat .Sapunesti trunchiul si membrele puiului , insistand asupra gatuui , subsuorii , zonei inghinle si spatele genunchilor.Intorci copilul pe burta , astfel incat pieptul si barbia sa i se sprijine pe bratul tau si il speli pe spate .Daca nu reusesti sa il tii pe burta poti sa il intorci si pe o parte .La sfarsit vine toaleta organelor genitale
Baita e gata , dar poti sa il mai lesi pe cel mic sa se mai balaceasac putin ,sa dea din picioruse apoi il scoti cu grija de subsuori .

Ultima editare efectuata de catre roxana23 in Sam Mar 29, 2008 1:51 am, editata de 1 ori
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Toaleta organelor genitale   Sam Mar 29, 2008 1:37 am

Daca aveti fetita , nu inceracti sa o spalati in interiorul labiilor , exista pericolulde a se infecta cu microbi , daca este tulburat sistemul de aparare naturala a regiunii vaginale .Poti folosi comprese sterile inmuiate in apa si speli delicat dinspre fata spre fundulet , pentru a nu duce flora bacteriana anala spre vulva.
Daca sugarul dumneavoastra est baiat ,nu trageti membraa preputului insistand cu spalatul interior , exista pericolul accidentarii si ruperii pielii .Acesta se va desprinde singura in jurul varstei de 2 ani , daca nu se produce de la sine , consultati pediatrul.
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Cum uscam bebelusul/   Sam Mar 29, 2008 1:47 am

Il asezi in prosopul pregatit dinainte si-l stergi prin tamponare , insistand ca si la spalare asupra plicilor , pentru ca daca mai ramane umeda pielea din aceste zone se irita foarte usor .Nu-l frictiona cu apa de colonie -alcoolul continut ii irita pielea, puteti folosi un ulei pentru bebelusi .Folositi uscatorul de par .Bebelusul va adora lucrul acesta!!!
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Baita de nota 10   Sam Mar 29, 2008 1:54 am

Atentie!!!!!!!!!!!
Nu la sati nicidat singur copilul in timpul baii ,Posibilitatea de INEC este foarte mare .Cautati sa aveti aproape tot ceea ce va este necesar , pentru a nu fi nevoie sa va departati .Chiar si atunci cand va aflati singura acasa si suna telefonul , nu-i dati importanta sau inveliti sugarul intr-un prosop si luati-l cu dumneavoastra
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Baita de nota 10   Sam Mar 29, 2008 9:34 am

Sa va povestesc ce-am patit noi cand nu am respectat una din aceste reguli si anume i-am facut baita dupa ce l-am alaptat . S-a intamplat pe 10 decembrie 2006 , cu o saptamana inainte de a implini 3 luni . Uitati ce am scris atunci :

Aseara la baita am avut mari emotii : ne-am spalat si am fost tare veseli : lectia de inot . Dupa insa , in timp ce-i faceam masaj s-a albit tot , dar tot : si burtica , si manutele , tot , tot , tot . S-a inmuiat cu totul , nu stiam ce sa mai fac . L-am luat in brate , il plimbam , strigam la el sa nu adoarma.. Pediatra lui nu ne-a dat nici macar un nr. de tel. personal , asa ca despre vizite la domiciliu nici nu se pune problema ! M-am speriat foarte tare , pana sa sun la salvare , mi-am adus aminte ca am o cunostinta de la maternitate (am fost in acelasi salon) care e medic pediatru si am sunat-o : mi-a zis ca poate sa fie din cauza ca i-am dat sa pape inainte , ca a facut vasodilatatie in baie , si ca sangele lui a fost directionat in mod deosebit spre stomacel ca are nevoie pt digestie . Ca poate sa fie ceva legat de calciu , ma rog ca o consultatie data prin telefon : pe bajbaite !! Si ca nu a mai intalnit asemenea situatie !

A doua zi mi-a fost teama sa-i fac baita . Am ajuns cu el la pediatra noastra si mi-a dat aceleasi explicatii : probabil a facut vasodilatatie , poate a fost apa prea fierbinte , etc . Copilul arata normal , asa ca nu a avut ce sa-mi spuna . Oricum si-a revenit dupa o repriza de somn , dar emotiile mele de atunci nu prea pot fi transpuse in cuvinte .

In concluzie , chiar daca unele dintre aceste reguli pot parea ciudate si ne fac sa zambim , cel mai bine este sa le respectam 44 .

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
roxana23
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Baita de nota 10   Sam Mar 29, 2008 12:32 pm

Imi pare rau janet de sperietura ta , si noi am facut baita chiar cum ajuns acasa insa am pregatit baia minutios , ca la carte cum se zice , si chir ii facem baita lui ay in fiecare zi si inaite sa ii cada buricutul , ii faceam inainte de culcare si ayan era mai vesel si dorea toata noaptea cu exceptia orelor de somnic.La inceput ne era frica deoarece era foarte micut dar am avut ca sprijin pe tat care era atent la fiecare detaliu
Asa ca fetelor cereti nevoie celor din jur si nu va fie rusine ca nu stiti pentru ca nici o mamica nu se naste ivatata
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Baita de nota 10   

Sus In jos

Baita de nota 10
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebelusi 0-6 luni :: Baita-
Mergi direct la: