Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Ombilicul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

MesajSubiect: Ombilicul   Sam Mar 29, 2008 2:39 pm

La cateva minute dupa nastere cordonul ombilical se taie la aproximativ 1,5 centimetri de burtica nou-nascutului si se leaga .Aceasta se numeste "amputare ombilicala" sau taierea buricului .La inceput bucatica de cordon ombilical se prezinta sub forma unei "gelatine " si , in curs de 5 -10 zile se inchide la culoare , se usuca si se desprinde.
In aceasta faza ombilicul are nevoie de ingriire pentru evitarea infectarii .Se impune curatarea lui o data pe zi , folosind comprese sterile si alcool , timp de 4-5 zile , pana cand bontul ombilicului va cadea .Pentru ca sa nu se irite si sa apara probleme , ombilicul trebuie pastrat uscat , neacoperit de scutec si pana la cicatrizare trebuie sa se evite umezirea.
Daca pielea din jurului buricului este iritat, umflata sau rosie , este necesara consultarea medicului .Omfalita , infectarea cu microbi , se trateaza cu antibiotice si printr-o igiena riguroasa

VOI CUM AVETI GRIJA CA TOTUL SA DECURGA NORMAL?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bebe.forumulmeu.ro
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Ombilicul   Sam Mar 29, 2008 3:12 pm

Eu am folosit alcool de 90 de grade , de la farmacie . Dr pediatru mi-a recomandat sa-l curat mereu cu alcool si sa nu folosesc pudra . L-am spalat zilnic , si in a 7-a sau a 8-a zi i-a cazut buricutul .
Dupa aceea am mai continuat sa-l sterg cu alcool inca vreo doua saptamani .

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
daria_ioana
bebelus3
bebelus3

Numarul mesajelor : 38
Varsta : 37
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 17/04/2008

MesajSubiect: Re: Ombilicul   Joi Apr 17, 2008 9:48 pm

si noi tot alcool am folosit
Sus In jos
Karmin
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

MesajSubiect: Re: Ombilicul   Joi Apr 17, 2008 11:57 pm

mie mi-a fost oarecum frica sa pun alcool, asa ca am folosit pudra baneocin, si i-a cazut repede buricul, e la loc de cinste, in cutia cu amintiri :)
Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

Numarul mesajelor : 190
Varsta : 33
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Re: Ombilicul   Vin Apr 18, 2008 12:19 am

eu am folosit rivanol si apa oxigenata, alcoolul stiu ca arde, si ustura si mi-a fost teama sa-l folosesc......dar am pastrat si noi clema in cutiuta cu amintiri, alaturi de motul de la turta, de bratarica de la mana .........
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Ombilicul   Lun Mai 05, 2008 1:53 pm

Daca ar fi avut vreun discomfort , banuiesc ca ar fi plans bb Cool . Cum nu a protestat deloc , n-am avut retineri in a folosi alcoolul .

Sus In jos
geaninaandries
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 31
Varsta : 40
Localizare : botosani
Data de inscriere : 28/04/2008

MesajSubiect: Re: Ombilicul   Mar Mai 06, 2008 10:00 am

alcool si baneocin am folosit si noi,
Sus In jos
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

MesajSubiect: Re: Ombilicul   Joi Iul 03, 2008 3:50 pm

Cordonul ombilical prin care ai hrănit copilul când era în pântecele tale s-a transformat într-un bont...

Dacă ești părintele unui nou-născut, cu siguranță vrei să afli cate ceva despre îngrijirea cordonului ombilical. Cordonul ombilical este cel care a asigurat hrana copilului când încă era în pântecele tău, și acum a rămas din el doar un bont. Pe măsură ce se usucă devine maroniu, se cutează și devine dur. Într-o săptămână sau două va cădea.

Vei găsi aici instrucțiuni despre cum să îngrijești bontul ombilical – cum să îl ajuți să se vindece, să se usuce și să cadă în deplină siguranță. Vei învăța care sunt semnele de infecție, și vei ști când e cazul să apelezi la medic.

Îngrijirea bontului ombilical

Tehnica îmbăiatului

Semnale de alarmă

Îngrijirea bontului ombilical

Urmează instrucțiunile din continuare pentru a proteja bontul cordonului bebelușului tău.

De fiecare dată când schimbi scutecele copilului, acordă o atenție deosebită regiunii de la baza cordonului ombilical, în apropierea buricului. Șterge-l cu grijă, dar energic până dispare orice eventuală urmă de murdărie. Nu te teme că îl va durea: bontul cordonului ombilical nu conține nici o terminație nervoasă.

Ai grijă să permiți aerisirea bontului. Astfel, se va vindeca și usca mai rapid.

Încearcă să ai grijă ca scutecul să nu se frece de bont. Eventual, împăturește scutecul undeva sub nivelul bontului.

Lasă restul de cordon ombilical să cadă singur. În trecut, se recomanda ștergerea bontului cu alcool medicinal. Date mai noi sugerează că uscarea naturală permite o cădere mai rapidă a bontului. Nu încerca să acoperi regiunea ombilicală cu monede, bandaje sau orice alte metode prin care să încerci să modifici forma buricului – nu vor funcționa și riști o serie de probleme.

Tehnica îmbăiatului

Atâta vreme cât încă are bontul ombilical, cel mai bine este să îl speli cu ajutorul unui burete umed în loc să îl scufunzi în apă. După ce bontul a căzut, îmbăiază copilul într-o cădiță potrivită vârstei.

Semnale de alarmă

1. În momentul în care bontul începe să prezinte o colecție purulentă, galbenă, dacă emană un miros neplăcut, sau dacă zona din jurul lui este roșie sau inflamată, e posibil să se fi infectat. E cazul să anunți imediat medicul.

2. Roșeața poate apare din cauza bontului uscat, care poate irita pielea din vecinătate. Pentru a îți da seama ce anume cauzează iritația, dă cu grijă bontul la o parte de pe zona înroșită. Observă zona inițială și verifică ce se întâmplă și peste 30 de minute. Dacă pielea este încă roșie, și mai ales dacă iritația s-a extins, caută imediat medicul.

3. Uneori, poți observa mici cantități de sânge curgând din ombilic – este normal, în cursul separării vaselor de sânge. Dacă observi o hemoragie, încearcă să aplici o presiune ușoară. Dacă hemoragia nu încetează în 5-7 minute în care apeși constant zona respectivă, e cazul să suni medicul.

4. După ce bontul ombilical cade, ombilicul se poate inflama un pic, și poate continua să supureze discret. Este vorba de un granulom ombilical, și pentru aceasta medicul îți poate recomanda un agent care să favorizeze uscarea, numit nitrat de argint.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bebe.forumulmeu.ro
cristina strete
bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 34
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Ombilicul   Joi Iul 31, 2008 1:51 pm

si noi am folosit tot alcool. buricul a cazut dupa o sapt si jumatate si am sters cu alcool inca vreo 2 sapt
Sus In jos
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 40
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Ombilicul   Joi Iul 31, 2008 6:13 pm

si noi tot alcool medicinal am folosit nimic altceva

MesajSubiect: Re: Ombilicul   

Sus In jos

Ombilicul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebelusi 0-6 luni :: Probleme si solutii.-
Mergi direct la: