Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Ce papam la 7 luni?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
lucianasimona
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 21
Varsta : 39
Localizare : iasi
Data de inscriere : 02/04/2008

MesajSubiect: Ce papam la 7 luni?   Mier Apr 02, 2008 12:02 pm

Buna mamici.Puiutul meu are 7 luni jumate si papa brinzica , banana , piure de legume cu carne de pui, piure de fructe, cereale si ...de vreo saptamana lapte zuzu , ca nu mai vrea san iar laptele praf nu-l tolereaza.Poate ne puteti ajuta cu niste sfaturi in ce priveste mancarea , ce maninca bebeii vostri la aceasta virsta? Multumim

7
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   Mier Apr 02, 2008 11:22 pm

Eu zic ca la cat e de mititel , papa bine 39 39 .
Mai lasa-l un pic asa , ca are destule alimente introduse . Eventual alterneaza carnea de pui cu carne de vita . Mai ai de introdus pestele , ficatelul si oul . Nu uita ca din ou se da doar galbenusul pana la 1 an .

Sus In jos
patibuz
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 44
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 28/03/2008

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   Joi Apr 03, 2008 11:58 am

F bine mananca dulceata ta, Luciana... Cum ai reusit sa il inveti? In luna a opta, poti sa introduci si iaurt, simplu, amestecat cu fructe sau branza, si ficatul de pasare si galbenusul de ou noua ne-a zis in luna a noua (adica dupa ce face 8 luni...). Avand in vedere ca mai e putin la voi, si daca primeste bine, poti sa incepi acuma sau s amai astepti putin... Noi de abia acum am facut 7 luni si am introdus carnea de pasare si branza, dar ne luptam inca cu legumele... Bebele tau cat mananca la o masa? II mai dai si lapte completare?
Sus In jos
patibuz
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   Joi Apr 03, 2008 12:00 pm

Scuza, acum vad, dupa poza, ca ai fetita... Din context (puiutul meu, ai zis tu...), intelesesem gresit ca ai si tu tot baietel. Sa iti traiasca sa fie mare si frumoasa... De fap, frumoasa este deja... Smile
Sus In jos
patibuz
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   Joi Apr 03, 2008 12:41 pm

Luciana simona, imi cer scuze din nou... Am citit la prezentari ca ai baietel si se numeste David. El e in poza?
Sus In jos
lucianasimona
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   Joi Apr 03, 2008 2:07 pm

Very Happy Da el este in poza.I-am facut codite sa avem amintire ca are parul mare
Sus In jos
lucianasimona
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   Joi Apr 03, 2008 2:09 pm

noi avem probleme cu constipatia , deci nu prea pt sa-i dau orice sa manince.La o masa maninca 150-200 , depinde , iar lapte mai bea doar dimineata si seara cite 150 ml
Sus In jos
patibuz
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   Vin Apr 04, 2008 11:02 am

Da, eu sunt obisnuita cu al meu care e chel ca un nazist... Dar ma linistesc si eu gandindu-ma ca asa se vede mai bine ca are capul frumos... Very Happy
Lapte bea de vaca sau biberon? Al meu manaca san si cica de aia accepta mai greu diversificarea...
Cica de la 8 luni, ca voi mai aveti putin, poti sa introduci rosiile (desi sunt naspa in perioada asta) si piure de spanac... daca vrei eu pot sa iti trimit pe mail niste carti cu retete, sa te mai inspiri de acolo... Daca ii plac gusturile noi, nu vad de ce nu ai incerca...
Sus In jos
lucianasimona
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   Vin Apr 04, 2008 11:06 am

Am tot felul de carti cu retete primite de pe net , dar el e cam moftoros la mincare si mai ales la gusturi noi , daca s-ar putea ar minca mincarea noastra ca aia tare e buna...Abia ieri am reusit sa-l fac sa manince mar cu biscuiti dar indulcit cu miere, ma rog e bun si asa decit deloc...
Sus In jos
lucianasimona
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   Vin Apr 04, 2008 11:07 am

Iar lapte ii dau Zuzu pt ca san nu mai vrea, iar cu laptele praf am ajuns la spital cu varsaturi , am incercat 5 feluri , se pare ca nu-l tolereaza
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   Sam Apr 05, 2008 2:11 am

Noi ii preparam papica aproape la fel ca a nostra la gust .In piure ii puneam putin unt si sare .Puneam si carnita sa fie mai bun .Iar despre supici nu prea le-a preferat , asa ca i-am adaugat putin bors si am facut bien ca incepuse sa le pape !!O sa ma uit in jurnal la ayan si o sa iti mai scriu!!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
patibuz
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   Dum Apr 06, 2008 11:32 am

Roxana, ma simt incurajata de raspunsul tau... Si eu i-am pus putintica sare si vreau sa ii pun si bors in supita si sa stii ca mananca mult mai bine decat inainte... Nu cred ca este o greseala, ci cred ca e mai gresit sa il obligi sa manance ceva ce nu ii face placere...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce papam la 7 luni?   

Sus In jos

Ce papam la 7 luni?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebei 6-12 luni :: Probleme si solutii.-
Mergi direct la: