Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

DINTISORII

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Onika
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 35
Data de inscriere : 28/03/2008

MesajSubiect: DINTISORII   Joi Apr 03, 2008 1:42 pm

BUNA, cred ca toate mamicile se confrunta cu durerile de dinti ale piticilor.eu una, nu stiu ce ii mai pot da
calgelul, nu e bun de nimic, am descoperit un gel gingival de la DELABARRE, FRANTA, este f bun, si ca sirop ne impacam bine cu Ketoful. voi mamici, ce le dati sa le aline durerea. va pup si astept raspunsuri
. Sad
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
patibuz
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 44
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Vin Apr 04, 2008 11:06 am

Nici noua nu ne-a facut bine calgelul, a vomitat dupa ce a inghitit... Vreau sa te intreb pt ce ii dai Ketof??? Pt dinti? Noua ni l-a dat medicul la raceala, pt ca este un antialergenic, ajuta la curatarea mucozitatilor... Sau nu vb despre acealsi siropel? Daca obs ca il doare, eu ii dau Panadol, dar o doza mai mica. De ex, acum la greutatea lui (peste 8 kg) o doza e de 5 ml, dar pt durere de dinti ii dau 4ml, sera la cuclare. La vaccin, cand a facut febra, i-am dat 5 ml la 8 ore (recomandarea medicului).
Sus In jos
patibuz
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 44
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Vin Apr 04, 2008 11:07 am

Puiul tau are vreun dintisor? Tudor nu are inca, desi are 7 luni, dar tare il chinuie.. ar roade orice... Totusi, ma feresc sa ii dau prea des medicamente... mai bine ii dau sa roada...
Sus In jos
chry1
bebelus2
bebelus2

Numarul mesajelor : 1440
Varsta : 40
Data de inscriere : 06/04/2008

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Mar Apr 08, 2008 10:21 am

Noi avem 9 luni si jumatate,si avem 2 dintisori.Acum ne luptam cu al treilea care ne da mare batai de cap cu durerile.Noi folosim gel Dentinox,sunt super multumita de el,doarca are efect aproximativ 30 min.,si cand are dureri foarte mari ii dau 2,5 ml nurofen,si ii calmeaza durerile si ii produce si o stare de somnolenta pana la urma adormind.Uffff. Crying or Very sad
Sus In jos
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Mar Apr 08, 2008 10:38 am

imi pare rau sa aud ca va confruntati cu asa probleme din cauza dintisorilor , noi am fost printre cei norocosi, nu am avut prob

bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 15
Localizare : turnu magurele
Data de inscriere : 27/04/2008

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Mier Mai 28, 2008 11:14 pm

noi am avut ceva probleme cu al 4 lea putina diaree si f agitat noaptea,in rest linistit
Sus In jos
chry1
bebelus2
bebelus2

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Mier Iun 04, 2008 8:36 am

Doamne cand ma gandesc ca sunt bebei,care nici nu stiu cand le iasa dintisorii,ma bucur atat de mult,si in acelasi timp imi e asa de ciuda. Sad
Oare cat vor mai tine durerile astea de dinti,ca ma baga la nebuni,pe bune.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Mier Iun 04, 2008 10:53 pm

Cristina , vezi ca sunt niste homeopate , chamomila ch 200 . Eu am luat pt Alex si tare bine mi-au prins . Sunt niste granule care se dizolva in apa si au efect un timp mai indelungat . Din pacate nu se gasesc peste tot , dar poti cauta la farmaciile mai mari .

Sus In jos
chry1
bebelus2
bebelus2

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Joi Iun 05, 2008 11:07 am

Multumesc mult Janet,mi-am notat cum se numeste,ma duc sa vad dak gasesc.
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 34
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Vin Iun 06, 2008 12:40 am

pai noi am folosit calgel. nu il laud dar nici nu pot spune ca face minuni.efectul ii de durata scurta. cand durerea de dinti ii mai serioasa ii dau un pic de panadol,dar incerc sa ii dai mai degraba jucariile de cauciuc tinute la frigider. noi nu ne numaram printre cei norocosi. fiecare dinte ,chin,febra , diaree, agitatie multa. avem deja 4 maselute si acum iese al-2-lea canin. not
Sus In jos
chry1
bebelus2
bebelus2

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Vin Iun 06, 2008 7:41 am

Eu am Dentinox,la fel are efectul o jumatate de ora,si inelele gingivale,nici nu se uita la ele,si am luat una de la Chicco am dat pe ea 22 lei.
Ce sa fac?
Janet,granulele alea,au efect pentru vreo cateva ore,sau la ce te-ai referit?
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Vin Iun 06, 2008 8:37 am

Da , ii calmeaza pt o perioada mai lunga de timp . Eu ii dadeam de doua ori pe zi , cate 3-4 granule dizolvate in apa . Le da si un pic de somnolenta , dar nu trebuie sa te ingrijorezi : chamomila e denumirea stiintifica a musetelului Cool , asa ca e ceva natural .
Am auzit mamici care au zis ca la bebeii lor n-au avut efect , dar la noi a fost foarte bine .

Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Vin Iun 06, 2008 12:12 pm

ai incercat sa ii dai un i9nel gingival tinut la rece? nici Carla nu sa uitat la ele inainte. cand ii dadeam un rece era liniste 15 minute 118 eu am gasit ceva foarte colorat ,nu era de la chicco,desi asa as fi vrut
Sus In jos
chry1
bebelus2
bebelus2

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Vin Iun 06, 2008 12:33 pm

Am incercat,doar in frigider le tin si acum,nu le vrea,nici nu se uita la ele.Sunt asa curioasa sa vad care dinte ii iese de o necajeste asa de tare.
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Vin Iun 06, 2008 1:12 pm

sper sa scapati curand de problema asta. pupici la ingerasul morocanos 56
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Sam Iun 07, 2008 12:45 pm

La ce varsta ies maselutele? Surprised
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
cristina strete
bebbelus
bebbelus

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Sam Iun 07, 2008 10:37 pm

nu stiu sigur dar Carla are 1an si 4 luni si are 4 maselute 3
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Dum Iun 08, 2008 6:32 pm

Nici eu nu mai stiu exact , dar Alex are 4 masele si cunosc multi copilasi de varsta lui care au deja toti dintisorii si toate maselutele , ba unuia chiar ii ies maselele care ar trebui sa apara dupa 2 ani Shocked .

Sus In jos
sorina
primii passi
primii passi

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 30
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/04/2008

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Lun Iun 09, 2008 1:39 am

si noi numa 4 masele avem si si 12 dintisori
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Lun Iun 09, 2008 12:12 pm

am auzit ca ii mai bine sa iasa dintisorii mai tarziu. o fi adevarat?
Sus In jos
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Lun Iun 09, 2008 7:02 pm

da se spune ca e mai bine sa iasa cei de lapte cat mai tarziu ca sa ii tina cat mai mult sa nu-i schimbe cu cei permanenti prea repede, doar asta e motivul.

administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Sam Iun 28, 2008 12:44 pm

Cand apare primul dintisor Nopti inlacrimate, lipsa apetitului, diaree si temperaturi slabe. Acesta este scenariul noptilor in care parintii asteapta cu nerabdare si ingrijorare aparitia primilor dintisori. Incepeti prin a nu gandi negativ, lucrurile nu stau de fiecare data asa. Dimpotriva, de multe ori primul dintisor zambeste fara prea multe probleme.Orice proces de crestere poate intalni unele dificultati. Important este sa stiti ce poate interveni si ce trebuie facut ca sa preveniti neplacerile. Primul dintisor creste in general in jurul varstei de 5-6 luni dar momentul cresterii este subiectiv, tot procesul difera de la copil la copil; sunt copii carora primul dintisor le apare la 3 luni, sunt bebelusi care se nasc asa, cu unul sau chiar 2 dinti, altora primii dintisori le cresc la 8 sau chiar 9 luni. Chiar si ordinea in care apar dintisorii de multe ori variaza: in primul rand apar incisivii frontali, apoi cei laterali, apoi premolarii si dupa aceea ceilalti premolari. Acum, pentru ca stiti mai mult sau mai putin despre cum cresc dintisorii copilului dumneavoastra, inarmati-va cu rabdare caci de fapt sunt doar cateva lucruri simple care trebuie stiute ca sa-l puteti ajuta. Pentru a indeparta durerea gingiilor copilului dumneavoastra deoarece atunci cand dintisorii se pregatesc sa iasa gingiile sunt inflamate si dureroase, umeziti cu apa rece comprese sterile si tamponati-le sau daca suferinta este mai mare cereti sfatul medicului pediatru pentru a va recomanda niste antiinflamatoare specifice varstei. Pentru moment, la aceasta varsta, copilul are tendinta sa puna totul in gura si sa mestece tot felul de obiecte. In ajutorul lor, in perioada de crestere a dintilor vin jucariile special concepute pentru aceasta. Aceste jucarii se tin in frigider iar lichidul din ele se raceste si ajuta la desumflarea gingiilor si calmarea durerilor. Inainte de toate, ne asiguram ca sunt foarte curate atunci cand le oferim bebelusilor. Acelasi lucru este vala! bil si pentru manutele lui pentru evitarea oricarui risc de infectie a gurii sau a tractului intestinal. Un alt fenomen ce apare in aceasta perioada este salivatia abundenta. Este reactia naturala a organismului de a se proteja, salivatia atenueaza inflamatia mucoasei gingivale. In aceasta situatie stergeti gurita copilului cu un prosopel uscat si foarte curat. In orice caz, diareea, temperatura, lipsa poftei de mancare, sunt simptome care desi nu au fost demonstrate stiitific, apar frecvent in aceasta perioada. Daca simptomele sunt acute, pediatrul va va sfatui cum sa procedati. Daca bebelusul are temperatura probabil va fi necesar sa apelati la cateva medicamente, daca va avea probleme digestive(diaree sau varsaturi) va trebui sa-i dati mancare mai putina si mai des, un regim alimentar este potrivit in aceasta situatie dar asigurandu-va ca este in permanenta bine hidratat. Trebuie des schimbat pentru ca pielea lor sensibila se irita foarte usor. In cazul in care isi pierd pofta de mancare trebuie sa le dam mancare semicalda sau rece deoarece gingiile sunt foarte sensibile. La culcare cel mai bun calmant sunt bratele mamei sau ale tatalui; cel mai sigur loc pentru majoritatea copiilor…..iar dintisorul zambeste si noptile pierdute dispar.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
chry1
bebelus2
bebelus2

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Sam Iun 28, 2008 1:43 pm

Super Roxana,multumim pentru ajutorul cu dintisorii,ca e o nebunie cu ei,la noi se incapataneaza rau de tot,nu vor sa iasa tot cu 2 dintisori suntem.
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Sam Iun 28, 2008 10:05 pm

Lui Alex ii mai iese ceva prin gurita , ca saliveaza ceva de speriat si vrea mai mereu suzeta . O rontaie si se uda pana pe piept ; noroc ca-i cald afara , ca nu raceste .
El e mai agitat si un pic mai irascibil cand ii ies dintii , dar nu face febra , diaree sau crize exagerate de plans . Am avut destul noroc in privinta asta .

Sus In jos
chry1
bebelus2
bebelus2

MesajSubiect: Re: DINTISORII   Dum Iun 29, 2008 8:34 am

Vai Alex,inca mai sugi la suzeta?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: DINTISORII   

Sus In jos

DINTISORII
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebei 6-12 luni :: Probleme si solutii.-
Mergi direct la: