Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

mamica a doua oara...

In jos 
AutorMesaj
patibuz
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 44
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 28/03/2008

MesajSubiect: mamica a doua oara...   Joi Apr 10, 2008 11:22 am

Cand a doua sarcina? Cand ar fi mai bine ca bebelusii sa fie cei mai buni prieteni, iar mamica lor sa le poata oferi cea mai mare atentie? Eu as vrea mai repde, as vrea sa il nasc pe al doilea pana ar face Tudor doi ani, sa raman acasa in continuare in al doilea CIC, sotul zice ca ar fi mai bine pt mine sa mai asteptam... Voi ce credeti? Cum ati procedat?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

Numarul mesajelor : 918
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: mamica a doua oara...   Joi Apr 10, 2008 11:35 am

noi nu am planificat al doilea copil, am vrut inca un copil si sinurul lucru care am zis eu era ca daca nu reusim pana asta mica face 5 ani nu mai facem inca un bebe, tocmai pentru ca sa nu fie diferenta prea mare intre cei doi prichindei. Anul acesta in septembrie va veni BB DAvid si in octombrie printesa noastra va face trei anisori. Eu zic ca e buna diferenta de varsata intre cei doi. Very Happy Dar asta depinde de fiecare si fiecare stie cum ar fi mai bine pentru copil si pentru parinti. Asa ca ..... Doamne ajuta!!! Poate in curand ne dai vestea mare!!! Pupacim cu drag!!!! I love you
Sus In jos
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 41
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: mamica a doua oara...   Joi Apr 10, 2008 7:42 pm

patibuz a scris:
Cand a doua sarcina? Cand ar fi mai bine ca bebelusii sa fie cei mai buni prieteni, iar mamica lor sa le poata oferi cea mai mare atentie? Eu as vrea mai repde, as vrea sa il nasc pe al doilea pana ar face Tudor doi ani, sa raman acasa in continuare in al doilea CIC, sotul zice ca ar fi mai bine pt mine sa mai asteptam... Voi ce credeti? Cum ati procedat?

si noi am vrut sa-l facem pe al doilea bebe cat mai repede, adica sa fie in continuarea celor 2 ani, dar ne-a dat peste cap plecarea in America, dar dupa parerea mea cel mai bine este sa-l faceti acum, in primul rand ca vei primii inca doi ani in continuare si in al doilea rand timpul trece si nu mai ai nici tu 21-22 de ani , ti-ar fi mai usor sa-l faci acum. Chiar daca mergi la munca , nu poti sa mergi ptr doar cateva luni, probabil ca vei sta cel putin un an -2 la servici. Noua ne este foarte greu ptr ca vrem un al doilea bb si uite ca schimbarea din viata noastra ne-a tinut pe loc. Speram sa putem veni in vara in tara si vreau sa fac ceva analize si daca sunt inregula , nu mai vrem sa asteptam.

moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: mamica a doua oara...   Sam Apr 12, 2008 1:44 pm

Eu am o prietena care are 2 copii unul dupa altul si se descurca foarte bine cu ei ; o alta are un bb de 1 an jumate si e insarcinata in 3 luni . Deci , se poate Cool .
Ai grija cum programezi sarcina , pt ca legislatia la noi e cam ciudata . Stiu exact ca-ti trebuie continuitate ca sa poti lua indemnizatia . Studiaza legea , sa nu ai vreo surpriza 44 .

Sus In jos
dicu_gta
mamicuta noastra cu gemeni

Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 05/05/2008

MesajSubiect: Re: mamica a doua oara...   Mier Iun 04, 2008 12:57 pm

Nici noi nu am programat a doua sarcina. Nu voiam sa fie chiar asa de repede, dar bine ca s-a intamplat, altfel cred ca amanam prea mult. Ariadna are acum 1 an si aproape 10 luni, iar cand se va naste bebe 2 va avea 2 ani si 5 luni.
Sus In jos
dicu_gta

Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 05/05/2008

MesajSubiect: Re: mamica a doua oara...   Joi Iun 12, 2008 7:36 pm

RECTIFIC: cand se vor naste bebe 2 si 3 nu stiu ce varsta va avea Ariadna Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

MesajSubiect: Re: mamica a doua oara...   Joi Iul 03, 2008 3:38 pm

Venirea pe lume a unui nou copil poate fi un eveniment care să schimbe viața întregii familii, dar probabil o va schimba cel mai mult pentru celălalt copil. Prin urmare, noile vești cer o minuțioasă planificare și pregătire prealabilă. Deci, când e cel mai indicat să spui copilului tău că va avea un frate sau o soră? Evident, nu este bine să discuți până când sarcina nu este fixată și confirmată. Unii părinți aleg să dea veștile cam după 12 săptămâni de sarcină, când riscul de avort scade semnificativ. Alții preferă să aștepte până după ecografia de la 20 de săptămâni, când află dacă totul a decurs bine. Iar ca alternativă – poate cea mai indicată dacă copilul are mai puțin de doi ani, poți decide să aștepți până când devine vizibil că mami nu mai arată ca înainte, iar sarcina devine evidentă. Nu există doi copii identici, deci nu există nici o regulă bine stabilită pentru momentul sau modul în care e mai bine să dai veștile. Probabil vei simți instinctiv când e cel mai bine pentru copilul tău.

PREGĂTIREA TERENULUI
Sunt mai multe lucruri pe care trebuie să le iei în considerare în momentul în care trebuie să iei această decizie. Cercetările au demonstrat că copiii nu prea au percepția timpului sau a modificărilor graduale, drept pentru care nu este indicat să-i spui prea devreme. Dar în același timp este la fel de important să nu-i spui nici prea târziu. Părinții abia așteaptă să spună vestea cea mare prietenilor și familiei, și să discute despre viitor. Și uneori nu își dau seama că copilul, care poate abia începe să vorbească, trage cu urechea la multe din conversațiile lor. Mai multe studii au demonstrat că micuții înțeleg ceea ce se discută, chiar dacă ei nu pot spune efectiv mare lucru. Și fără să îți dai seama, micuțul pe care îl credeai neatent și care se juca la picioarele tale a reținut cea mai mare parte a discuției cu ceilalți. Deci, în momentul în care începi să discuți deschis despre sarcină cu ceilalți, e vremea să îi spui și copilului tău despre ce este vorba.

Pregătește-l mai întâi, înainte de a-i împărtăși vestea cea mare. De exemplu, dacă știi alte femei care sunt însărcinate, arată-i semnele de sarcină și explică-i: “Uite, în burta doamnei de acolo crește un copil ca tine!" Poate că unii dintre copiii cu care se joacă micuțul tău sunt pe cale să dobândească, fie au un frățior sau o surioară. Și aceasta este o șansă de a deschide discuția despre sarcină și copii. Animalele din grădini zoologice sau gospodării pot fi la rândul lor exemple la fel de utile. Micuții vor adopta mai ușor noile noțiuni dacă le pot lega de exemple palpabile, vizibile din mediul înconjurător. Atrage-i atenția asupra nou-născuților când treci pe lângă ei pe stradă și discută despre cât sunt de amuzanți, și despre ce zgomote simpatice pot face. Încurajează curiozitatea copilului tău în raport cu alți copii alegând povestiri și jocuri tematice cu păpuși și ursuleți.

VESTEA CEA MARE
După ce ai pregătit un pic terenul, alege un moment liniștit, relaxat în care să spui copilului tău despre celălalt copil care crește înăuntrul tău. Ține eventual la îndemână imaginile ecografice, și arată-i viitorul coleg de joacă. Evident, ce anume îi spui depinde de vârstă și de nivelul de înțelegere. Fii simplă, și evită să discuți prea mult subiectul. Poate la fel de bine să fie extrem de încântat, sau complet indiferent! Până la urmă, pentru o minte încă necoaptă, copiii din burta mamei nu au nimic de a face cu copiii adevărați, din lumea exterioară, și nici cu perspectiva lărgirii familiei. Dacă se poate, ar fi bine să discuți despre venirea pe lume a copilului raportându-te la un eveniment din calendar care are semnificație pentru copil. De exemplu: “Vom avea un bebeluș imediat după Crăciun ", sau “Copilul vine pe lume când se face iar vară."

ACORDĂ-I COPILULUI ATENȚIE, ȘI LINIȘTEȘTE-L
După ce copilul află că va avea un frate, va fi nevoie să discuți periodic cu el despre burtica în continuă creștere, să îl lași să pună mâna pe abdomenul tău și să simtă cum mișcă fătul, pentru a se simți și el important în sarcină. Discută despre viitorul copil ca despre un micuț de care va trebui să aibă grijă și cu care să se joace. Oferă-i cât mai multă atenție și liniștește-l dacă arată semne de gelozie, sau dacă se întoarce la comportamente copilărești, sau devine mai sensibil ca de obicei. Ai grijă ca și ceilalți adulți să înțeleagă că primul copil poate fi mai sensibil decât de obicei. Păstrează însă în minte că, indiferent cât de multe crezi că ai reușit să obții, copilul tău probabil nu înțelege ce înseamnă venirea unui nou membru în familie. Inițial, va primi probabil vestea și se va gândi în același fel la ea ca și la poveștile dinainte de culcare.

Folosește cărți ilustrate pentru a-l ajuta să își imagineze cum va fi să aibă un frate sau o soră. Sunt o mulțime de cărți pentru copii scrise special în acest scop, și care se adresează unor vârste diferite. Iar dacă vezi posibilitatea modificării semnificative a obiceiurilor copilului ca urmare a apariției noului născut, fă schimbările cu mult timp înainte de termen. De exemplu, dacă va fi nevoie să schimbe patul și să îl cedeze pe cel vechi noului venit, fă schimbările cu câteva săptămâni sau chiar luni înainte de a avea nevoie de pătuț. Copilul tău nu trebuie să aibă senzația că nou-născutul îl dă afară din pătuțul lui. Dacă schimbarea e prea dificilă pentru copil, ar putea fi o idee bună să demontezi pătuțul și să îl ascunzi în debara pentru o vreme. Și nu uita să faci din tranziție un eveniment interesant. Lasă copilul să își aleagă noi cuverturi, poziția noului pat, sau cărțile și jucăriile pe care le poate aduce în pat. De asemenea e bine să îți implici copilul în pregătirea camerei pentru nou-născut, lăsând în sarcina lui aranjatul hainelor pentru acesta în dulapuri, aranjarea camerei sau chiar alegerea culorilor sau accesoriilor. Așteaptă însă până când se simte confortabil în noul pat, înainte de a pregăti vechiul lui pătuț pentru noul ocupant.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bebe.forumulmeu.ro
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: mamica a doua oara...   

Sus In jos

mamica a doua oara...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Spatiu intre doua imagini in HTML [R]

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Vreau un bebe :: Clubul viitoarelor mamici-
Mergi direct la: