Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Diaree.... off!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
patibuz
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 44
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 28/03/2008

MesajSubiect: Diaree.... off!   Vin Apr 11, 2008 10:48 am

Sad Sad
Cred ca am patit-o de la iaurt... Ca numai asta a avut nou in alimentatie... Si eu care ma bucuram ca a mancat mult mai bine, ca i-am pus in piureul de legume si i-a placut!! O fi de la iaurt ca aliment, de la marca respectiva... Sa incerc cu mucilagiu de orez sa il vindec????
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
chry1
bebelus2
bebelus2

Numarul mesajelor : 1440
Varsta : 40
Data de inscriere : 06/04/2008

MesajSubiect: Re: Diaree.... off!   Vin Apr 11, 2008 11:37 am

Dak a fost nou introdus in alimentatie,poate i-ai dat prea mult dintr-o data.Noi papam si cate 2 iaurturi pe zi.Si nu neaparat in papica si simplu ne place asa de mult.
Cat despre ce sa-i dai pt.diaree,nu te pot ajuta,nu am fost in aceasta situatie.
Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

Numarul mesajelor : 190
Varsta : 33
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Re: Diaree.... off!   Vin Apr 11, 2008 2:25 pm

mucilagiu de orez, orez la cuptor, morcovi fierti, mar copt,cate jumatate de plic de smecta de 2 ori pe zi, daca face de multe ori pe zi 4-5 ori si lapte doar cu mucilagiu de orez, noi sunem patite ca am avut si enterocolita, si la fiecare dintisor face diaree, multa sanatate si asteptam vesti bune!
Sus In jos
patibuz
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Diaree.... off!   Vin Apr 11, 2008 3:21 pm

Sa stii ca si eu m-am gandit ca poate sa fie vreun dintisor... ca ieri a fost tare marait, nu a mancat nimic in afara de tsitsi... Iaurtul i l-am dat alaltaieri... I-am facut mucilagiu de orez, dar sa vedem daca o manca... Nu face des, face normal, o data ieri si o data azi, dar apa, apa, asta m-a nelinistit!!
Sus In jos
patibuz
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Diaree.... off!   Vin Apr 11, 2008 3:21 pm

Multumim mult pt raspunsuri, mamici...
Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

Numarul mesajelor : 190
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Re: Diaree.... off!   Vin Apr 11, 2008 6:25 pm

daca face doar odata stai linistita, periculos e cand face de mai mult de 5-6 ori pe zi ca se poate deshidrata, probabil e vreun dintisor de vina.
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Diaree.... off!   Vin Apr 11, 2008 9:31 pm

patibuz a scris:
Sa stii ca si eu m-am gandit ca poate sa fie vreun dintisor... ca ieri a fost tare marait, nu a mancat nimic in afara de tsitsi... Iaurtul i l-am dat alaltaieri... I-am facut mucilagiu de orez, dar sa vedem daca o manca... Nu face des, face normal, o data ieri si o data azi, dar apa, apa, asta m-a nelinistit!!
daca continua mai multe zile te sfatuiesc sa te duci cu bebe la doctor si el iti va putea spune care e cauza.Nu lasa asa!!!Si in eceste zile puiul tau are nevoie de multe lichide !!Daca sacunele au alta cu laore , sau mucoase mergi la spital .Daca nu poti sa ii dai si smecta .Tre sa rezolvi repede imagineaza-ti ce discomfort are bebele tau acum
pupici
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Diaree.... off!   Sam Apr 12, 2008 9:26 am

Si banana ajuta in caz de diaree .
Ar fi mai bine sa-i faci tu iaurtul , in casa . Uite doua retete :

Iaurt de casa cu fermenti de bifiduss (nu are conservant, pt.copii mici)

In 1 kg lapte fiert si caldut amestecati bine jumatate cutie iaurt Activia cu bifiduss. Acoperiti cu capac de hirtie gaurita ca sa poata sa 'respire' fermentul si lasi sa se prinda 24 ore. Fermentul de bifiduss se inmulteste

Alt iaurt = 250 g.lapte caldut + 1 lingurita smintina + 1 lingurita brinza de vaci frecata in smintina asta. Tot asa se lasa la prins si iese gust de danone. Poti pune in el un fruct pisat cu furculita si iara este bun si ieftin si curat. Si usor, nu?

Eu i-am facut iaurt lui Alexandru , dupa o metoda asemanatoare cu a doua reteta : puneam o lingurita de iaurt ( am folosit campina ) intr-o cana , ungeam cana bine , apoi puneam lapte ( am folosit dorna ) si lasam cana langa calorifer ( trebuie sa stea la caldura ) . O prietena punea cana pe hota Cool .

Sus In jos
patibuz
bebelus
bebelus

MesajSubiect: Re: Diaree.... off!   Dum Apr 13, 2008 12:13 am

Multumesc fetelor... I-am dat lui Tudor mucilagiu de orez, mai mult ca sa fiu eu sigura, dar nu s-a mai repetata figura... doar de doua ori a facut aiurea... Dar acum am temele facute si nu o sa mai fiu prinsa pe picior gresit... Totusi mi-e cam teama de iaurt si mai astept pana sa ii mai dau din nou! dar o sa il fac eu de aici incolo!
Sus In jos
mihaitza29
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 15
Localizare : turnu magurele
Data de inscriere : 27/04/2008

MesajSubiect: Re: Diaree.... off!   Mier Mai 28, 2008 11:11 pm

Ma bucur Tudor ca ti-ai revenit!al meu niciodata nu a patit asa ceva de la iaurt,acum depinde de fiecare copil in parte
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Diaree.... off!   

Sus In jos

Diaree.... off!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebei 6-12 luni :: Probleme si solutii.-
Mergi direct la: