Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita

In jos 
AutorMesaj
patricia2006
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 12
Varsta : 33
Localizare : bologna
Data de inscriere : 25/01/2008

MesajSubiect: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Vin Ian 25, 2008 2:49 pm

Prima baita i-am facut-o la fix doua sapt, imediat ce ia cazut buricul am mai asteptat 2 zile si i-am facut baita. Pana la 5 luni seara de seara baita, masaj si gimnastica, nu exista seara sa nu ii facem decat in cazuri speciale cand nu eram acasa, dupa asta ea stia ca e ora ei de somn. Dupaia a venit vara si iarasi cu bai in fiecare zi, dar oricum nu trec mai mult de 3 zile fara baiata, si in fiecare seara spalat funduletul, picioarele ,manutele la chiuveta. Cand era mic am folosit acel suport special care se pune in cadita, sau sunt cadita deja formate asa, eu zic ca sunt superb comode.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 41
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Lun Ian 28, 2008 9:59 am

prima baita a fost o mare aventura, toata lumea isi dadea cu parerea cum sa-l tinem , cum sa-l spalam, o gramada de maini ...dar am trecut cu bine, Alex al meu a iubit apa din prima clipa si de atunci cu greu il mai scoatem din apa

moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Lun Ian 28, 2008 11:10 am

Prima baita a fost facuta la spital , de o asistenta , in chiuveta :) . A doua baita i-am facut-o eu , tot la spital si tot in chiuveta , sub supravegherea asistentei . Acasa i-am facut baita in fiecare seara si poate de aceea buricul i-a cazut foarte repede .
Mult timp i-am facut baie zilnic , cu mici exceptii : la vaccin sau cand eram in deplasare . In apropierea varstei de 1 an am inceput sa-l spal la 2 zile , iar acum ii fac baie si la 3 zile .
Vara ii fac baie zilnic , mai ales ca stam la casa si-i pun piscinuta in curte Wink .

Sus In jos
laurms
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 48
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Mar Ian 29, 2008 12:43 am

Noi am facut prima baita dupa ce ne-a cazut buricutul. Desi noi am avut emotii mari, nu a plans deloc. I-a placut apa foarte mult si ii place si acum. Cam de o saptamana am inceput sa facem o zi da, una nu. Dar ne balacim oricum toata ziua in apa. Ca sa ma faca sa o duc in baie, Andu se murdareste pe maini si apoi ma trage de maneca si imi arata "cah".
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Lun Feb 04, 2008 10:13 am

e adevarat ca defapt prima baita i-a facut-o asistenta la ghiuveta, eram tare speriata cand il vedeam cum il tine si m-am enervat si mai tare cand mi-am dat seama ca apa cu care il spala era mai mult rece decat calda :x , daca nu le dai ceva banuti nu au nici o grija , dupa ce i-am pus in buzunar o atentie lucrurile s-au schimbat, imi este ciuda ca doar asa pot fi dragute, daca le dai ceva.

moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Mar Feb 05, 2008 3:53 pm

Sa stii ca eu nu am patit asa ceva . Nu le-am dat niciun ban asistentelor care i-au facut baita si s-au purtat exceptional . Prima data l-a spalat asistenta , iar a doua oara l-am spalat eu sub indrumarea ei , fara sa fie nevoie de vreo "atentie" .
Am uitat sa zic ca mi-am facut curaj si l-am spalat si singura in chiuveta la spital , pt ca facuse un kk mare si se murdarise rau . Am avut emotii , ca nu era asistenta langa mine , dar m-am descurcat .

Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Vin Feb 15, 2008 12:02 am

Fetelor si noi aveam un ritual al baitei.O faceam intodeauna impreuna cu mami si tati.Primele au fost la maternitatae dar cum a ajuns acasa am vrut sa ii iferim toata dragostea noastra si cum era mai bine decat cu o baita calda inainte de culcare si dupa 10 min masaj.Eu in primele 3 luni i-am facut baie in fiecare zi afost vara si era o placere .Si acum cand suntem maricei facem baita destul de des.Suntem inebuniti dupa apa .Doar sa auda cuvantul baie si deja isi da paltalonasii jos.E un scumpic
va pupam
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Vin Feb 15, 2008 6:26 pm

Din totdeauna i-am facut baita lui Alex impreuna cu tati, era pentru noi o relaxare si o bucurie sa-l vedem cum se distreaza in apa. Acum ca a crescut face baita cu tati in cada cea mare, e mare fericire si chiuie tot timpul cat sta in baie.

administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Vin Feb 29, 2008 12:28 pm

Acum facem baita singurel , e o placere pentru noi ,suntem indragostiti de apa
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Vin Feb 29, 2008 9:02 pm

Bravo Ayan :cheers: , ce baietel mare are mami.

bebelus2
bebelus2

Numarul mesajelor : 1440
Varsta : 40
Data de inscriere : 06/04/2008

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Mar Apr 08, 2008 10:14 am

Si noi am facut baita in prima zi de cand am venit acasa.Si nu am asteptat sa ne cada buricul ca sa putem face baita.
A fost atat de emotionant.
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

Numarul mesajelor : 918
Varsta : 37
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Sam Aug 23, 2008 3:10 pm

Noi ii facem zilnic baita la fiecare copilas, eu o spal pe Ana ca nu trebuie sa stau aplecata in vana iar tati il spala pe feciorul lui. Mare nororc cu tati, ca ne ajuta la baita!!!!!!!!!!!!!!!!
Lui David i-am cumparat forma pentru vana si sta cuminte in aia pana il spala tati, iar Ana mai nou face doar dus, ca doar e fata mare Laughing
Sus In jos
cristina strete
bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 35
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Sam Aug 23, 2008 6:00 pm

ce bine ca ai ajutor! eu am invatat-o pe Carla cam pe la 1 an cu dusul,asa ca mai facem si cate un dus nu numai baie Cool
Sus In jos
emidiaconu
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 233
Varsta : 40
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 04/02/2008

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   Mar Aug 26, 2008 12:55 pm

si daria vrea dus in fiecare seara ,daca s-ar putea de vreo 3-4 ori pe zi ar fi bine ca ratusca adora apa.. Cool
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita   

Sus In jos

Ritualul baitei: Cand si cum ii facem baita
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebelusi 0-6 luni :: Baita-
Mergi direct la: