Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Suge degetelul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

Numarul mesajelor : 190
Varsta : 33
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Suge degetelul   Joi Apr 17, 2008 11:24 am

Alexia de la4 luni suge degetul mare de la mana dreapta, pe la 9 luni se dezobisnuise, dar la un an in urma unei raceli a inceput sa-l suga ia. Problema e ca pana acum sugea cand ii era somn sau foame acu non stop suge, urla daca ii scot degetul. As vrea sa o dezobisnuiesc dar nu stiu cum sa ma procedez, mi-e teama sa nu-si strice dintiide la suptul asta non stop, am mai auzit si de copii ce si-au deformat cerul gurii.......Aveti idee ce ar trbuie sa fac? Se mai confrunta cineva cu astfel de probleme?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Suge degetelul   Joi Apr 17, 2008 2:45 pm

Si ayan incepuse intr-un timp sa isi suga degetelul si atunci l-am obisnuit cu suzeta .pReferam sa il vad cu ea decat cu degetelele in gurita .Si acum am scapat de suzetica .L-am pacalit ca a papat-o leul .Nu stiu cum ar trebui sa fcai dar poate te va ajuta alta mamica
pupici pentru printesa ta de la printisorul ayan
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

MesajSubiect: Re: Suge degetelul   Joi Apr 17, 2008 2:50 pm

am incercat si eu sa o conving pe alex sa ia suzeta dar nu a vrut sub nicio forma, acum in parc trage de suzetele copiilor, iar cand i-o dau pe a ei o arunca, nici macar 1 min nu a tinut suzeta in gura, in schimb ii placea sa o arunce si sa i-o dam noi inapoi. Si noi va pupam 97
Sus In jos
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Suge degetelul   Joi Apr 17, 2008 9:42 pm

Sa stii ca e periculos suptul degetului : se deformeaza si dantura , dar si degetelul . Nu stiu sa-ti dau un sfat profesional , dar te pot ajuta cu unul "babesc" : da-i cu ceva ce nu-i place pe deget ; ceva amar sau ( daca te lasa inima ) cu ceva iute 75 .

Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

MesajSubiect: Re: Suge degetelul   Joi Apr 17, 2008 10:06 pm

nu prea ma lasa inima sa-i dau cu ceva iute........eu am supt degetul pana la 6 ani, nu am probl cu dantura, am doar strungareata mostenita, si nici degetul nu a avut nimic, si mi-a dat bunicul la un moment dat cu ardei iute si am inceput sa plang , dupa care am dus mana la ochi.....asa ca nu ma risc, i-am dat cu amar, cu sare de lamaie insa fara succes, mai insist poate poate cedeaza.........pana nu cedez eu nervos
Sus In jos
Karmin
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 60
Data de inscriere : 11/02/2008

MesajSubiect: Re: Suge degetelul   Joi Apr 17, 2008 11:53 pm

gabi tu ai fetita inca mica, nu o forta deocamdata sa lase degetelul....
cand va veni vremea gradinitei, ii vei povesti ca nu primeste gradinita copii care sug degetelul
sau cand isi va dori foarte mult ceva o sa ii spui ca trebuie sa renunte la suptul degetelului...
Sus In jos
gabi_gino2005
moderator2
moderator2

MesajSubiect: Re: Suge degetelul   Vin Apr 18, 2008 12:22 am

deja eu ii tot spun ca nu e bn sa-l suga, si sti ce face rade pana cade pe jos si le baga pe rand in gura si scoate limba, inca nu cred ca isi da seama ce-i zic eu, probabil o amuza tonul meu si mimica fetei
Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Suge degetelul   Mier Mai 21, 2008 1:13 am

De ceva timp am observat ca si ayan tine degetelul in gurita .Cred ca e ceva normal pentru varsta lor .Pana acum a avut suzeta dar cum am renuntat la ea a inceput cu degetelul Very Happy
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Suge degetelul   

Sus In jos

Suge degetelul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Copii 1-3 ani :: Probleme si solutii!!-
Mergi direct la: