Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Prima saptamana alaturi de bebelus

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 12/01/2008

MesajSubiect: Prima saptamana alaturi de bebelus   Joi Iul 03, 2008 3:44 pm

Primele săptămâni acasă vor fi mai mult ca sigur o provocare.

Primele săptămâni acasă vor reprezenta cu siguranță o provocare. Nu numai că trebuie să îți revii după naștere, tu și copilul tău, ci trebuie și să te cunoști mai bine cu el și să construiești alături de el o familie. Proaspeții părinți sunt de multe ori copleșiți, și pierd contactul cu restul lumii. Ți-ai putea ușura însă sarcina, dacă iți asiguri din timp și ceva sprijin.

Cine te-ar putea ajuta când ai ajuns acasă?
Ce ar putea face persoana respectivă?
În ce perioadă a zilei va fi respectiva persoană disponibilă?
Cât de repede va fi disponibilă persoana la care te-ai gândit?
Pentru câtă vreme vei putea conta pe acea persoană?
Cine știe să te asculte și va dori să te asculte povestind despre cum ai născut?
Pe cine poți suna ca să te ajute să alăptezi?
Cine îți poate oferi sprijin emoțional și cine te poate liniști, spunându-ți că vei fi un părinte senzațional?
Cum să faci să stai cât mai mult timp cu copilul tău, și să minimalizezi risipa de timp și energie în alte direcții?
Fă o vizită la viitorul medic al copilului tău când încă ești însărcinată. Veți avea astfel șansa să vă cunoașteți. Vei putea să-i adresezi diferite întrebări despre creșterea copilului:

De exemplu, când ar trebui să facă primul control medical?
Dispensarul local poate asigura o linie telefonică medicală pentru diferite întrebări care nu constituie urgențe?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bebe.forumulmeu.ro

Prima saptamana alaturi de bebelus
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Nasterea :: Asa a venit pe lume ingerasul meu.Destainuiri emotionante-
Mergi direct la: