Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

colicii

In jos 
AutorMesaj
marynecula
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 60
Varsta : 36
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: colicii   Dum Ian 27, 2008 5:40 pm

sunt sigura ca sunt multe mamici care doresc un sfat despre acest subiect.

voi ce ati facut pentru a reduce din intensitate durerile puisorului?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: colicii   Vin Feb 08, 2008 2:07 pm

Din cate stiu , mai e deschis un topic despre asta . Cred ca e la bb 0-6 luni , la probleme si solutii .

Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Colicii   Mier Feb 20, 2008 3:41 am

"De la doua saptamani de la nastere , te poti astepta ca puiul tau sa aibe colici.Crizele variaza in intesitate de la bebelus la bebelus sau chiar la acelasi copilas in cadrul unei zile.Suntem convinsi ca vrei sa auzi cand se termina crizele. Ei bine , in jur de trei ,patru luni.
Puiul tau plange ,pana devine rosu , sta incordat , isi tine manutele si piciorusele chircite ca si cand ceva il deranjeaza foarte tare.
Incerci disperata sa-i alini plansul , punandu-l la san verificandu-i scutecul , masurandu-i temperatura.Dar nimic .Si tot plange
Crizele incep brusc si pot dura de la cateva minute la cateva ore
Un raspuns la intrebarea de ce apar colicile ? din pacate nu s-a gasit unul cert.Crizele sunt mai frecvente seara si noaptea ,de obicei apar dupa masa, motiv pentru care se considera ca unul dintre factorii care declanseaza colicii este aerul, care inghitit in cantitate foarte mare atunci cand bebelusul mananca lacom , il baloneaza provocand durere.
Incearca sa previi asta , dupa ce copilul a supt incearca sa il tii in pozitie verticalacu burtica lipita de corpul tau.Canta-i sau povesteste-i astfel incat vocea ta si caldura corpului sa il linisteasca.Capul lui trebuie sa fie sprijinit de umarul tau.Aceasta pozitie il va ajuta sa dea aerul afara.
Incearca ceaiurile anticolici.Ceaiuri ce contin fenicul , anason si chimen ii amelioreaza disconfortul din burtica (Baby Calm , Baby drink).
solutii de tipul Sab Simplex .Administrate inainte de masa impiedica formarea bulelor de aer.Zece picaturi inainte de masa il vor ajuta sa se simta mai bine
Solutii care contin ulei de marar , respectiv ulei de fenicul , anason si marar (Gripe Baby Water)Trebuie sa ai grija ca solutia care o alegi sa nu contina alcool
Pentru administrarea medicamentelor impotriva colicilor , este bine sa consulti medicul pediatru .El iti va recomanda varianta in functie de varsta bebelusului"

Ce trebuie sa verifici pentru a te asigura ca puiutul tau nu este bolnav
- nu are febra
-a facut scaun normal , ca nu are diaree sau striuri de sange
-a facut pipi ca de obicei
-daca varsa , acesta arata ca de obicei
- este la fel de activ , doar ca plange
-respira bine , nu geme

Daca toate acestea sunt normale , atunci cel mai probabil are colici.Totusi este bine sa-l vada medicul

Ultima editare efectuata de catre roxana23 in Mier Feb 20, 2008 3:52 am, editata de 3 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 33
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: colicii   Mier Feb 20, 2008 3:48 am

Asa puteti calma bebelusul
- pozitia "cangur" . Este foarte eficienta . Il iei pe micut si il tii in brate cu burtica goala pe pieptul tau , de asemenea , dezbracat si va inveliti cu o patura . El va simti caldura , mirosul de lapte si bataile inimii tale (la fel ca atunci cand era in burtica) Dupa 15 min il plimbati prin casa.
-maseaza-l usor pe burtica
-pune-l sa stea un pic pe burtica , dar nu il lasa sa doarma asa mai ales nesupravegheat. rsicul de moarte subita este foarte mare.

sper ca v-am fost de folos
cu drag
echipa bebe

Ultima editare efectuata de catre roxana23 in Mier Feb 20, 2008 3:52 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

Numarul mesajelor : 918
Varsta : 37
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: colicii   Dum Mar 16, 2008 4:04 pm

noi am scapat de colici prin masaj pe burtica si cu siropelul bonisan de la Himalaya herbal. Am fost tare multumita de siropel si o sa-l administrez si la bb daca va fii cazul Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: colicii   

Sus In jos

colicii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Doctorii forumului :: Pediatrie-
Mergi direct la: