Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Cat ar trebui sa dureze alaptarea?

In jos 
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 34
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Cat ar trebui sa dureze alaptarea?   Mar Ian 29, 2008 4:45 pm

SFATUL PEDRIATULUI . Timpul pe care il petrece bebelusul la san depinde numai de el :pot fi 15 minute dar pot fi si 30 de minute. Lasati-l sa termine intai de supt de la un san si daca nu sa saturat ,oferiti-i si cel de-al doilea san.Veti sti ca bebelusul a golit un san in momentul in care abandoneaza momentan mamelonul sau observati ca , mai mult de un minut , tine sanul in gura fara sa suga. In timp se suge, micutul oboseste, asa ca este normal sa faca pauze scurte , de 10-30 de secunde ,dar va reancepe sa suga daca nu s-a saturat .,Dupa ce a golit un san , ridicati bebelusul usor pe umarul dumneavoastra , pentru a-l ajuta sa elimine aerul si apoi oferiti-i al doilea san . Daca obrajorii micutului se misca vizibil si il audeti inghitand , totul decurge cum trebuie. Cand se va satura bebelusul cva da drumul sanului singur
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Cat ar trebui sa dureze alaptarea?   Dum Feb 03, 2008 8:38 pm

Adevarul este ca ei sug la inceput cam 15-20 de minute , apoi se "alinta" . De aceea trebuie urmariti cu atentie , sa nu foloseasca sanul ca pe o suzeta . Cunosc mamici care stateau mai mult "mufate" , ceea ce nu mi se pare normal .
Pe masura ce cresc , sug mai putin ca timp , dar cantitatea de lapte poate sa fie mai mare ca inainte , pt ca sug mai viguros .
Faza cu golitul sanului nu am inteles-o niciodata si daca as avea al doilea copil , tot n-as sti cand a golit sanul . Laptele se produce incontinuu . Ideea e sa-l tii 10-15 minute la un san , apoi sa-l treci la celalalt .

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 41
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Cat ar trebui sa dureze alaptarea?   Lun Feb 04, 2008 10:08 pm

niciodata nu am stat cu ochii pe ceas , daca s-au terminat minutele recomandate de pediatru sa-l opresc, cat timp papa lapticul l-am lasat , chiar daca se faceau si 30 de minute sau mai mult, fiecare copil are ritmul lui

moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cat ar trebui sa dureze alaptarea?   Mier Feb 06, 2008 2:38 pm

Nici eu nu am stat cu ochii pe ceas . Dar de fiecare data l-am pus la ambii sani si daca vedeam ca nu mai suge , nu-l mai tineam .
Dar ranile de care se plang unele mamici se datoreaza si faptului ca tin prea mult bebelusii la san .

Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cat ar trebui sa dureze alaptarea?   Mier Feb 06, 2008 7:18 pm

eu am folosit mamelon din silicon si ptr ca nu a avut copilul de ce prinde , mi-a fost si de folos ca nu am facut rani la sani

moderator1
moderator1

MesajSubiect: Re: Cat ar trebui sa dureze alaptarea?   Joi Feb 07, 2008 3:55 pm

Sunt destul de multi bebelusi care resping aceste mameloane .
Sora mea a avut probleme cu alaptatul : dureri mari si rani facute de bb . A strans din dinti si a alaptat pana pe la 6 luni . Eu cred ca pozitionarea corecta la san te scapa de multe necazuri de genul asta .

Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: Cat ar trebui sa dureze alaptarea?   Joi Feb 07, 2008 10:41 pm

Alex l-a acceptat foarte usor, era probabil prea flamand lol! , l-am folosit din prima saptamana ptr ca nu reusea nici cum sa prinda sfarcul, cu un san reusea cu celalalt se chinuia vreo 10 min si apoi adormea, nu reuseam nici cum sa-l facem sa mai pape, asa ca a scazut mult mai mult in greutate decat trebuia. In penultima zi de stat in spital o dr mai invarsta a venit cu ideea de a incerca cu mamelon fals si deatunci papa Alex al meu de nu mai putea .

MesajSubiect: Re: Cat ar trebui sa dureze alaptarea?   

Sus In jos

Cat ar trebui sa dureze alaptarea?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebelusi 0-6 luni :: Alaptarea-
Mergi direct la: