Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?

In jos 
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 34
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Mier Ian 30, 2008 6:30 pm

Sfatul pediatrului: Unii bebelusi dorm mai mult si mamele nu reusesc sa-i alapteze de suficiente ori .Daca nou-nacutul este alaptat de mai putin de 8 ori in 24 de ore este recomandabil sa il treziti , pentru a creste numarul alaptarilor.Faceti acest lucru intr-un mod delicat , de exemplu plimbandu-va degetul de-a lungul coloanei sale vertebrale sau gadilindu-l usor pe talpa sub brat. Daca in decursul a 6 ore nu reusiti de fel sa-l stimulati sa manance ar fi bine sa vorbiti imediat cu un medic pediatru!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
laurms
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 48
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Joi Ian 31, 2008 9:52 am

Pe Andreea nu a trebuit sa o trezesc eu ca sa manance. Se trezea singurica ca un ceasornic la orele de masa.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Joi Ian 31, 2008 9:25 pm

Nu l-am trezit niciodata , dar parca avea un ceas in burta : la 3 ore cerea papa :lol: :lol: :lol: .
Dupa ce l-am intarcat , daca adormea inainte de a-si bea laptele ( ceea ce sa intamplat doar de cateva ori ) i-am dat sa pape prin somn . Nu s-a trezit niciodata : bea lapticul si dormea in continuare . Tot prin somn i-am dat medicamentele ( cand a fost cazul ) , ca sa nu-l trezesc noaptea .

Sus In jos
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 34
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Vin Feb 01, 2008 11:22 pm

si ayan avea acel ceas la trei ore se trezea dupa papica:)))))))))
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 41
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Lun Feb 04, 2008 10:24 pm

nu l-am trezit niciodata, de obicei se trezea la trei ore si il auzeam cum rade in patut si stiam ca e ora de papica, dar cateodata mai dormea si mai mult de trei ore dar nu l-am trezit ca sa-i dau sa manance, cand ii era foame ne anunta flower

bebelus3
bebelus3

Numarul mesajelor : 38
Varsta : 38
Localizare : Giurgiu
Data de inscriere : 17/04/2008

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Joi Apr 17, 2008 10:01 pm

nu am trezit`o niciodata pe Daria cand se scula atunci ii dateam sa manance
Sus In jos
tama
bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 34
Varsta : 44
Localizare : Teleolteanca in Arad
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Vin Mai 02, 2008 10:20 pm

eu nu am trezit-o niciodata, se trezeste ea.
si acum la 1,8 ani o mai alaptez iar noaptea, adormita cum este striga :"mamiiiii, tzitziiiii" Laughing
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Vin Mai 02, 2008 10:26 pm

felicitari tama ca ai reusit sa o alaptezi pana la varsta asta 39

bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 35
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Sam Mai 24, 2008 2:18 am

nu am trezit-o niciodata pt papa. am incercat odata sa o trezesc ca sa mergem la medic si o facut tare urat. o plans asa de tare Sad . doctorita imi zicea ca ii dau prea mult sa manance,sa reduc portia!pai cum sa ii reduc portia? nu am putut ,asa ca am gasit solutia. mai putin dar mai bun Laughing de la 4-5 sapt o inceput sa doarma intre 11-12 noaptea si 5-6 dimineata . iar de la 6 sapt la masa de seara ii puneam in laptic o lingurita de cereale de la milupa. asa ca de la 6 sapt. bblusul meu nu mai papa noaptea.
Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Sam Mai 24, 2008 3:27 am

Alexica al meu pana pe la 1 an si 2 luni se trezea noaptea sa pape, chiar daca uneori doar lua cateva gurite si adormea la loc

bebelus
bebelus

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 24/04/2008

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Dum Mai 25, 2008 5:50 pm

la noi a fost chinul de pe lume cu trezitul in timpul alaptarii Shocked
am avut un copil foarte lenes...sugea 5 minute, apoi adormea si se trezea dupa jumate de ora lihnit de foame
degeaba il gadilam, nu se trezea nici cum dar cum scoteam tatica din gurita era cu ochii laaarg deschisi si incepea scandalul
mai sugea 5 min apoi iar somn
in final am inceput sa ma mulg si sa-i dau din biberon lapticul si asa am reusit sa respectam orarul meselor
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.patrick0andrei2.piczo.com
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Dum Mai 25, 2008 9:15 pm

Si al meu se trezea noaptea pt papa ; cat am alaptat nu a fost nicio problema , dar de la 9,5 luni , cand l-am intarcat nu am vrut sa-i mai dau mancare noaptea .
Am inceput si eu sa-i dau laptele de seara ingrosat cu ceva mai multe cereale , dar tot se trezea de doua ori pe noapte . O perioada i-am dat ceai , apoi apa , ca sa se invete fara mancare . Treptat am renuntat sa-i mai dau si apa si s-a rezolvat doar cu suzeta .

Sus In jos
laly
administrator
administrator

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   Lun Mai 26, 2008 10:08 am

Alex al meu a renuntat la masa de noapte dupa o raceala care l-a tinut o saptamana si ceva , nu putea bea lapticul ca-l vomita imediat, dintr-un necaz am reusit sa nu mai papam noaptea

MesajSubiect: Re: V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?   

Sus In jos

V-ati trezit bebelusul pentru a-l alpta ?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Recuperarea parolei pentru forum si unelte
» Buton de selectare a imaginii de fundal pentru mesaje
» Coduri HTML pentru texte si imagini
» Regulamentul sectiunii coduri pentru forum
» Scripturi pentru forum

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebelusi 0-6 luni :: Alaptarea-
Mergi direct la: