Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe

Pagina de startPagina de start  CalendarCalendar  AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Cand e momentul sa copletam laptele de san cu cel formula?

In jos 
AutorMesaj
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 34
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Cand e momentul sa copletam laptele de san cu cel formula?   Mier Ian 30, 2008 6:36 pm

Sfatul pediatrului:Ceol mai adesea , mamele renunta prea devreme la alaptare pe motiv ca nu au suficient lapte.O asemenea situatie este insa ,rar intalnita in realitate .Daca bebelusul are perioade in care pare mai infometat decat de obicei ii suplimentati mesele cu formule de lapte praf , ci alaptati-l mai des o zi sau doua , ca sa stimultai secretia de lapte . Iata cum va puteti da seama ca micutul mananca destul si implicit se satura doar cu laptele de la san:
-micutul creste consistent in greutate
- este vioi , are ochi stralucitori , miscarile sale sunt ferme ( dovada ca muschii se dezvolta cum trebuie )
-dupa ce suge bebe este linistit si adoarme multumit
- uda scutecul de cel putin 5-6 ori in 24 de ore , fara sa ii oferiti alte lichide inafara de laptele matern
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
roxana23
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 529
Varsta : 34
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/01/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa copletam laptele de san cu cel formula?   Mier Ian 30, 2008 6:37 pm

V-ati confruntat cu aceasta problema? Astepatmm sfaturi
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ingerasulmeu.com
janet
moderator1
moderator1

Numarul mesajelor : 2141
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa copletam laptele de san cu cel formula?   Dum Feb 03, 2008 8:30 pm

In primul rand ca eu i-am dat si ceai , inca de mic , asa ca nu stiu cat uda scutecul doar datorita laptelui .
Pe la 4 luni am simtit ca nu mai e asa mult lapte , iar bb se trezea cam des noaptea . Sincer , am intrat in panica , am inceput sa iau galactogil si ceaiuri pt stimularea lactatiei . Pt ca nu eram convinsa ca bb se satura , am cumparat o cutie de lapte formula si am inceput sa-i dau cate putin , seara . Prin putin , inteleg 30-60 ml .
Am tinut-o asa 2 luni , apoi am inceput sa-i dau mai mult lapte praf seara . Am ajuns sa-i dau si 120 ml . Pe timpul noptii si ziua ii dadeam in continuare san .

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
laly
administrator
administrator

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 41
Localizare : South Milwaukee - Wisconsin- USA
Data de inscriere : 14/01/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa copletam laptele de san cu cel formula?   Lun Feb 04, 2008 10:15 pm

pana la trei luni l-am alaptat exclusiv doar de la san, dupa i-am dat completare cu lapte formula pana la 6 luni si apoi doar lapte formula , cred ca am renuntat un pic cam usor la alaptare si imi este ciuda , la al doilea o sa fiu mai cu experienta si o sa stiu ce sa fac :D

bebbelus
bebbelus

Numarul mesajelor : 1042
Varsta : 35
Localizare : LISABONA
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa copletam laptele de san cu cel formula?   Sam Mai 24, 2008 2:06 am

lapticul nostru sa imputinat la numai 3 saptamani Sad asa ca am cumparat rapid o cutie de milupa si am inceput seara cu prima sticla. somn 6 ore in continu. am alaptato in continuare cu putinul ramas pana la 3 luni. dar seara la somn laptic formula
Sus In jos
cristinarat
graviduta noastra
graviduta noastra

Numarul mesajelor : 918
Varsta : 38
Localizare : arad
Data de inscriere : 21/02/2008

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa copletam laptele de san cu cel formula?   Vin Iul 18, 2008 11:10 pm

Eu am alaptat-o pe Ana pana la cinci luni, dar era mai tot timpul agitata si nu prea dormea noaptea, asa ca des intrebam pediatrul oare nu o fii de la lapte. bineinteles ca m-a sfatuit sa o pun la san mai des ca am lapte si bebe e bine dezvolatata. Am uitat sa va spun ca Ana nu primea biberonul de nici o culoare, nici cu ceai nici cu lapte formula. am renuntat sa mai incerc sa suplimentez sanul, dar la 5 luni fix seara i-am facut o sticluta de lapte formula si i-am dat-o sa beie, a plans ceva timp dupa care a luat sticluta a baut tot lapticul si ........ mi-a dormit neintoarsa toata noaptea. Si uite asa intr-o spatamana fata mea s-a intarcat singura si culema s-a si cumintit. Cu Davidutu sigurat voi proceda altfel, nu il mai chinui nici pe el, nici pe mine dca o fii cazul bineinteles.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cand e momentul sa copletam laptele de san cu cel formula?   

Sus In jos

Cand e momentul sa copletam laptele de san cu cel formula?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ingerasul meu -Totul despre familie si bebe :: Bebelusi 0-6 luni :: Alaptarea-
Mergi direct la: